.

Crypto.com 483 Hesabın Güvenliğinin İhlal Edildiğini Açıkladı

Pazartesi günü yaşanan güvenlik ihlali sonrasında Crypto.com’ dan yaklaşık 33,8 milyon dolarlık kripto varlık çalındı.

Crypto.com’ un, kullanıcı hesaplarında “şüpheli faaliyetler” tespit ettikten sonra para çekme işlemlerini durdurmasının ardından Singapur merkezli kripto borsasının yaptığı resmi bir açıklama ile olay netlik kazandı.

Crypto.com Perşembe günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların hesaplarından izinleri olmadan “4.836.26 ETH, 443.93 BTC ve diğer para birimlerinden yaklaşık 66.200 ABD Doları” çekildiğini açıkladı. Toplam zarar şu anda piyasa değeri başına yaklaşık 33.8 milyon dolar değerinde.

Bu güvenlik ihlalinin ardından, birkaç Crypto.com kullanıcısı, şirketin açıklamaları güven yaratmadığı için paralarının çalındığına dair şikayette bulundu.

Crypto.com Güvenlik İhlaline Karşı Tedbirler Aldı

Pazartesi günü yayınlan resmi belgeye göre Crypto.com’ un risk izleme sistemleri, kullanıcı tarafından girilen iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kontrolü olmadan işlemlerin yetkilendirildiği (yetkisiz aktiviteyi) az sayıda kullanıcının hesabında tespit etti.

Ortaya çıkan gizlilik problemi, değişim, para çekme işlemlerini durdurarak, tüm müşterilerin 2FA belirteçlerini iptal ederek yalnızca yetkilinin eylem izni vermesiyle kullanıcıların giriş yapmasını sağlayacak güvenlik güçlendirme önlemleri aldı. Güvenlik güçlendirme eylemleri sırasında para çekme altyapısı 14 saat boyunca kapalı kaldı.

Şirket böyle bir durumun tekrar yaşanmasına karşı korunmak için ilk para çekme işleminden 24 saat önce beyaz listeye alınmış yeni bir para çekme adresinin kaydedilmesi gereken ek bir koruma katmanı uyguladığını iddia etti.

Çarşamba günü, Crypto.com CEO’su Kris Marszalek, Bloomberg’e borsanın düzenleyiciler ile bu ihlal durumu hakkında iletişime girmediklerini, durumdan ders çıkararak altyapılarını sürekli güçlendirdiklerini söyledi.

PeckShield’e göre ise, 15 milyon doların üzerinde Ethereum (ETH) çalındı. Pazartesi günü, blockchain güvenlik şirketi, fonların kabaca yarısının “yıkanmak üzere” Tornado Cash (TORN)’e gönderildiğini tweetledi. Blockchain veri firması OXT Research’ ten başka bir analist, çalınan varlıkların 33 milyon dolara mal olabileceğini belirtti .

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar