test

.

El Salvador 15 Milyon Dolar Değerinde 410 Bitcoin (BTC) Satın Aldı

El Salvador başkanı Nayib Bukele, kripto para piyasalarında keskin düşüşlerin olduğu bugünün ortasında 15 milyon dolar değerinde 410 Bitcoin (BTC) satın aldığını duyurdu. Bitcoin (BTC) kripto para birimi en düşük fiyat olarak en son Temmuz 2021’de 37.000 doların altında işlem görmüştü. 

En son eklemeyle, El Salvador devletinin toplam Bitcoin holdingi, şu anda yaklaşık 66 milyon dolar değerinde olan 1801 BTC denk oluyor. Duyurudan birkaç saat önce, El Salvador hükümetinin 2022’nin ilk çeyreğinde küçük ve orta ölçekli şirketlere (KOBİ) 10 milyon dolarlık kripto kredisi sunmayı planladığı da ortaya çıktı.

Solana (SOL) merkezli bir kredi platformu olan Acumen, Ulusal Mikro ve Küçük İşletmeler Komisyonu’nun (CONAMYPE) girişimini yıllık yüzde 6 ile yüzde 7 arasında ve maksimum yüzde 10’a kadar faizle finanse edeceğini bildirdi.

Platform, daha sonra devlete ait bir banka olan Banco Hipotecario aracılığıyla girişimcilere dağıtılacak olan USDC veya USDT to Conamype gibi sabit paraları kullanacak. Girişimciler daha sonra krediyi ve ABD doları cinsinden faizini Mortgage Bank’a ödeyecek ve bu banka da Acumen’e olan borcu ödemekle sorumlu olacak.

Eylül ayında El Salvador, IMF ve Dünya Bankası gibi küresel finans kurumlarından gelen eleştirilere rağmen Bitcoin (BTC)’i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. BTC’nin kabul edilmesinin ardından ülke, yabancı yatırımcılar için BTC kazançları üzerinden vergi muafiyeti ilan etti.

El Salvador Başkanı daha sonra Orta Amerika ülkesini küresel bir kripto madenciliği etkin noktası haline getirmek için jeotermal bitcoin madenciliği tesisleri kurmanın yanı sıra bazı kripto yatırımcıları için vergiden muaf bir Bitcoin şehri inşa etme sözü verdi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar