test

.

El Salvador, Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Etmeyi Planlıyor

El Salvador, Cumartesi günü Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansı sırasında bir sansasyon yarattı. Para birimi olarak ABD Doları kullanan El Salvador devleti, Bitcoin’i de resmi bir para birimi olmaya hazırlıyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele gelecek hafta Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak tanımlayan yasa teklifini kongreye sunacağını açıkladı. Yasanın kongreden geçmesiyle El Salvador Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Bukele bu duyurunun yer aldığı videoyu sosyal medya hesabından ‘Geleceğe hoşgeldiniz’ notuyla paylaştı.

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin 2021 konferansı sırasında konuşurken Bitcoin’in Lightning Network destekli, Strike ile işbirliğine dayalı bir ortaklık duyurdu. Bukele ve Strike, ülkenin yenilikçi finansal altyapısını inşa etmek için Bitcoin teknolojisini kullanma planı üzerinde çalışıyor.

Bukele, tasarıyı önümüzdeki hafta ülkenin yasama meclisi tarafından incelenmesi üzerine sunacak. Bukele’nin popülist yeni başlayan siyasi partisinin Kongre’de üstünlüğü ele geçirmesiyle, tasarının onaylanma olasılığı yüksek görünüyor. Yeni mevzuat, Mallers’ın belirttiği gibi , El Salvador’u inkar edilemez bir şekilde “İlk Bitcoin ülkesi” yapacak.

Ayrıca, Bukele bu planın banka hesabı bulunmayan binlerce Salvadorluya fayda sağlayacağını ve ülkede daha fazla iş imkanı yaratacığını iddia etti.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele

Strike CEO’su Bitcoin için çok umutlu.

Strike’ın kurucusu ve CEO’su Jack Mallers, “Bitcoin için dünya çapında duyulan bir ilerleme bu” dedi ve ekledi:

“Burada dönüştürücü olan şey, Bitcoin’in hem şimdiye kadar yaratılmış en büyük rezerv varlık hem de üstün bir parasal ağ olmasıdır. Bitcoin tutmak, gelişmekte olan ekonomileri itibari para enflasyonunun olası şoklarından korumanın bir yoludur.”

El Salvador Nerededir?

El Salvador, Orta Amerika’da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip, başkenti San Salvador olan ülkedir. Ülke, batıda Guatamela’ya , kuzey ve doğuda Honduras’a komşudur. Güneyinde büyük okyanus bulunur.

Bizi Takip Edin: TwitterTelegramInstagram

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar