.

El Salvador’da Öfkeli Protestocular Sokağa Döküldü Bitcoin ATM’sini Yaktı

El Salvador’un yerel gazetesi La Prensa Gráfica (LPG), resmi Twitter hesabında, Bitcoin yasasına karşı çıkan şiddet dolu protestocu bir grup sokakta bulunan Bitcoin ATM’sini ateşe verdi.

Çarşamba günü protestocular El Salvador sokaklarına “diktatörlüğe hayır” ve “Bitcoin tarafından dolandırıldık” yazılı pankartlarla çıktı. Ardından Bitcoin’in yasal olarak kabulünün ardından kurulan Bitcoin ATM’leri protestocular tarafından ateşe verildi.

Bitcoin Yasası Üzerine UCA Anketi

Bu ayın başlarında , El Salvador merkezli bir üniversite olan Central American University (UCA) tarafından yürütülen bir anket, Salvadorluların çoğunun ülkede Bitcoin (BTC) yasal ihale kabulüne karşı olduğunu kanıtladı. Ankete katılan 1.281 kişiden yüzde 67.9’unu oluşturan devasa oran, Bitcoin’in yasal bir ihale olarak kullanılmasına şiddetle karşı çıktı. Bu arada, vatandaşların %32,1’i karardan memnun kaldı.

UCA’nın anket sonuçları, vatandaşların El Salvador’da yaklaşan BTC yasal ihalesinden büyük memnuniyetsizliklerinin yanı sıra hükümetin vatandaşların iradesine karşı durduğunu gösterdi. 

Ankete göre, ortalama olarak 10 kişiden 7’si politikacıların kararını beğenmedi ve BTC yasal ihale yasasının iptal edilmesini istedi. Ek olarak, Salvadorlular, ülkede artan ekonomik kutuplaşmaya yol açan BTC yasal ihale kabulüne ilişkin endişelerini iletti.

San Salvador Belediye Başkanı Mario Durán, belediye çalışanlarının tehditler aldıktan sonra bölgeden çekildiğini, ancak öğleden sonra geri dönmeyi planladıklarını söyledi. Yayınlandığı sırada, hasar başkentin merkezindeki Plaza Gerardo Barrios’taki Chivo makinesiyle sınırlı gibi görünse de, protestocuların plazanın dükkanlarından birinin mobilyalarını yaktığı da bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Bukele, kripto ATM’lerin zamanla ülkedeki “her yerde” olmasını  umduğunu söylemekle birlikte, kimsenin Bitcoin’i kullanmaya zorlanmayacağını iddia etti.

Bitcoin Yasası 7 Eylül’de yürürlüğe girmeden önce bile, El Salvador görünüşte radikal olan yasaya karşı direnişle karşı karşıya kaldı. Kendilerine Halk Direnişi ve İsyan Bloku adını verdikleri protestocular Temmuz ayında başkent sokaklarında yürüyüş yaparken, ertesi ay emekliler, gaziler, engelli emeklileri ve diğer işçilerden oluşan bir grup kendi gösterilerini oluşturdu.

El Salvador, Bitcoin’i bir yasal ihale biçimi olarak kabul ettikten sonra tarihindeki en büyük finansal sıçramayı gerçekleştirdi . Bunu, uluslararası kuruluşların ve muhalefet partilerinin artan baskısı karşısında başardı, ancak bu protestoların bir şekilde sonlanması umuluyor.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar