.

El Salvador’un ‘Chivo’ Bitcoin (BTC) Cüzdanında Gizlilik Sorunu İddiası

El Salvador’un resmi dijital Bitcoin cüzdanı olan Chivo ‘da bulunan bir gizlilik hatası, Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı, paylaşımın ardından geliştirme ekibi tarafından sorun giderildi, ancak diğer sorunlar devam ediyor gibi görünüyor.

El Salvador’un resmi ‘Chivo’ Bitcoin cüzdanı bu haftanın başlarında resmi olarak piyasaya sürüldü, fakat kullanıcılar şuan da uygulamanın ara yüzündeki hatalarla mücadele ediyor.

Kullanıcıların bildirdiği hataların çoğu, Lightning ödemeleri gönderirken küçük hatalar olsa da, uygulamanın kodlamasında önemli bir gizlilik sorunu ortaya çıktı.

BitRefill’deki araştırma başkanı Matt Ahlborg, Chivo tarafından oluşturulan elektrik faturalarının, fatura sahibinin kimlikteki adını içerdiğine dikkat çekti. Bu, uygulamanın depolanan diğer kişisel verilerin güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Cüzdanın Twitter’daki birçok kullanıcısı tedirgin oldu.

Chivo Geliştirme Ekibi, Gizlilik Sorununu Hızla Çözüyor

Kullanıcı, potansiyel olarak zararlı gizlilik sorununu Twitter hesabından bildirildikten sonra 24 saatten daha kısa bir sürede geliştirme ekibi tarafından sorun çözüldü.

Ahlborg’a göre, uygulamanın koduna artık erişim sağlanamıyor ve sorun düzeltilmiş görünüyor.

Lightning ağı üzerinden gönderilen faturalar için ‘Chivo’ uygulaması artık işlemin zamanını ve “Teşekkürler Matt Ahlborg” yazan bir mesaj gösteriyor. Bu mesaj diğer kullanıcıların da ödemeleri ardından gösteriliyor. Bu bilgi Matt Ahlborg tarafından, diğer Twitter kullanıcıları ile iletişime geçilerek doğrulandı.

Ahlborg, bunun cüzdan geliştirme ekibinin sorunu kabul etmesinin ve derhal çözdüklerini göstermesinin bir yolu olduğuna inanıyor.

Ve birçok kişi bunun El Salvador’un mümkün olan en iyi ödeme altyapısını sağlamaya olan bağlılığını gösterdiğine inanırken, yerel halk Chivo’yu kullanırken ciddi sorunlar bildiriyor. Local10’dan bir rapora göre , Chivo sunucuları, cüzdanın piyasaya sürülmesinden bu yana bir milyondan fazla kişi uygulamayı indirmeye çalıştığından uygulama çöküyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter’da konuyu ele aldı ve ülke, sunucuları doygunluğa uğratmaktan kaçınmak için uygulamayı parçalar halinde yayınlarken vatandaşları “yavaş şekilde yüklemeye” çağırdı.

Yüzlerce kişi Chivo ATM’lerinde sorun yaşadığını bildirirken, birçoğu da 30 dolarlık devlet ikramiyesini harcamaya çalışırken sorunlar yaşadı.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar