.

EOS Nedir?

EOS Nedir? EOS, endüstriyel ölçekte Merkezi olmayan uygulamalarıdan oluşan, tamamen merkezi olmayan bir işletim sistemidir.

Hedeflenen kullanım durumları arasında akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan depolama çözümleri ve DApps ortamları yer almaktadır. EOS geliştiricileri, binlerce işlemi dPoS-konsensüs mekanizması ile verimli bir şekilde hesaplanabildiğini savunuyor.

Geliştiriciler aynı zamanda program işlemlerinin birden çok işlemci arasında paylaştırıldığı paralel işlemleri uygulamayı da amaçlamaktadır. Eşsiz mimarisi sayesinde, dikey ve yatay olarak ölçeklendirilebileceğini iddia ediyor ve proje bittiğinde işlemlerin cansız olmasını amaçlıyor. EOS’un Token’ına EOS deniliyor. Ağ içinde depolama ve bant genişliği satın almak için kullanılabilecek bir yardımcı programdır. Ayrıca, sahip olunan token sayısına orantılı olarak oy hakkı kazanılıyor.

Kim Kurdu?

EOS, 2017 yılında BlockOne şirketi tarafından kuruldu.

Kurucusu Daniel Larimer; BitShares, Blockchain Steem ve Delegated Proof of Stake’in (DPoS) yaratıcısı.

Larimer halen block.one’ın CTO’su olarak çalışıyor. EOS Haziran 2017’de ilk coin arzı (ICO) yöntemiyle piyasaya sürüldü. ICO’da bir yılda 2.5 milyar dolar toplandı ve bu, en yüksek ICO girişimlerinden biri oldu.

Diğer Kripto Paralardan Farkı Ne?

EOS Nedir? Anladık peki, EOS’un diğer kripto paralardan farkı ne?

Merkezi olmayan uygulamaları kolaylaştıran Ethereum gibi çok sayıda Blockchain tabanlı ağlar varken, EOS, Blockchain’in kritik sorunlu noktalarına odaklanıyor ve bu tip Blockchain tabanlı sistemler için genellikle bir problem haline gelen hız, ölçeklenebilirlik ve esneklik sorununu çözmeye çalışır.

Her geçen gün belirli bir Blockchain ağında dApps ekosisteminin büyüklüğü arttıkça ağ üzerindeki kaynakların sınırlı kullanılabilirliğinden dolayı sıkıntılar çıkıyor. Bu sıkıntılar ağın çok sayıda yanlış işlem ve benzeri istekleri, istenmeyen uygulamaları, yürütme hızını yavaşlatması ve benzeri gibi sorunları içeriyor.

EOS.IO, benzersiz mekanizma ile daha fazla ölçeklenebilirlik, esneklik ve kullanılabilirlik sunarak bu sorunları çözmeye çalışır.

EOS, ağ boyunca paralel yürütme ve asenkron iletişim metodolojisi kullanılarak performans darboğazlarına çarpmadan, binlerce ticari ölçekli dApps’i destekleyebildiğini iddia ediyor. Verimlilik, dApp’lerin çalışmasında yer alan çeşitli modüllerin ayrılmasıyla daha da artırılıyor. Örneğin kimlik doğrulama işlemi yürütme işleminden ayrı olarak gerçekleştirilir.

EOS.IO, çeşitli özellikler aracılığıyla dApp’lerin geliştirilmesi ve bakımı konusunda esneklikler sunar. Sahiplik yapısı kullanıcı tarafından ücretsiz kullanımı teşvik eder ve işlem ücretlerini, geliştiricilerin standart işlem başına ödeme modeli yerine kendi payları ile orantılı olarak kullanmasına izin verdiği için ortadan kaldırır. Bu aynı zamanda uygulama geliştiricilerinin barındırma maliyetlerini tahmin etmesine ve etkin para kazanma stratejileri oluşturmasına olanak sağlıyor.

EOS.IO, proof-of-stake ve rol tabanlı bir izin konsepti kullanarak belirlenen paydaşlar arasında çoğunluk anlaşmasıyla, geri dönüş, donma ve arızalı uygulamaların düzeltilmesi gibi anında yüksek seviyeli kararlar verebilmek için esneklik sağlıyor.

Arayüz geliştirme için web araç seti, kendini tanımlayan arayüzler, kendini tanımlayan veritabanı şemaları ve bildirimsel izin şeması gibi temel kullanım özelliklerine sahiptir. Bu da geliştiricinin işini uygulamaları oluşturmak ve sürdürmek için kolaylaştırıyor.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar