test

.

Ethereum, Bitcoin Karşısında Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

İkinci en büyük kripto para birimi Ethereum (ETH), üç aydan fazla bir süre sonunda Bitcoin ve Dolar karşısında en yüksek seviyesine ulaştı.

ETH/BTC paritesi 9 Haziran’dan bu yana ilk kez %3,13 artarak 0,07475’i değerlerini gördü. Bununla birlikte, ETH/USD paritesi ise %3,4 artarak 18 Mayıs’tan bu yana en yüksek olan 3.546 dolar seviyesine kadar yükseldi ve üç haftalık sabit izlenimin ardından, ikinci en büyük kripto para biriminde yenilenen yukarı yönlü hareketi gözler önüne serdi.

ethereum bitcoin gunluk grafik
ETH/USD ve ETH/BTC günlük fiyat tablosu
Kaynak: TradingView.com

Ethereum’un bu fiyat artışı, kripto para birimi piyasasındaki hareketli fiyat davranışına rağmen ortaya çıktı. Örneğin, Bitcoin fiyatında 50.000 dolarlık psikolojik direnç seviyesinin üzerinde net bir kırılma hareketi gözlemlenirken, 47.000 dolar civarında takılı kaldı.

Benzer şekilde, Ethereum’un en büyük rakibi Cardano (ADA) da Ağustos ayındaki %100 artışın ardındanyatay konsolide olurken, 8 Ağustos tarihinde piyasa hakimiyeti % 4.54 olan ADA’nın yazının yazıldığı tarihte pazar hakimiyeti %4.26’ya düştü.

Cardano piyasa hakimiyeti
Cardano fiyatları, tüm kripto para birimlerine karşı piyasa hakimiyetine karşı
Kaynak: TradingView.com

Aynı dönemde ise Ethereum’un piyasa hakimiyetinin %18,17’den %19,65’e yükselmesine tanık olduk ve bunun ardından Ethereum’un geçici aşırı gerilmiş değerlemelerle farklı varlıklardan sermaye çektiği tespit edilebilir.

Hodling Algılandı

Blockchain analitik firması CryptoQuant, borsa cüzdanlarında tutulan Ethereum miktarının 18 Ağustos’ta 19.45 milyondan bugün itibari ile18.75 milyona düştüğünü bildirdi.

Ancak analistler, yatırımcıların kripto varlıklarını satmak yerine onları elinde tutmayı tercih ettikleri için öncelikle kripto paralarını borsalardan çektiklerini öne sürerek düşen rezervleri yükseliş olarak tanımlıyor.

Ethereum Dolar Parite
ETH/USD yükseldikçe borsalar arasındaki Ethereum dengesi düşüyor. Kaynak: CryptoQuant

Ek olarak, arz sıkışıklığı beklentileri nedeniyle Ethereum fiyatları için daha fazla yukarı yönlü durum ortaya çıktı.

CryptoQuant verileri, Ethereum arzının %6’sından fazlasının şu anda Ethereum 2.0 akıllı sözleşmesinin içinde kilitli olduğunu gösteriyor, yani mevcut döviz kurlarında 25.77 milyar dolar değerinde yaklaşık 7.28 milyon ETH.

ethereum 2.0
Ethereum 2.0 akıllı sözleşmesine yatırılan toplam değer 25 milyar doları aşıyor. Kaynak: CryptoQuant

Ek olarak, “Londra Hard Fork” olarak adlandırılan yeni bir Ethereum ağ güncellemesi, gaz ücretlerinin bir kısmını yakan bir protokol tanıttı. 5 Ağustos’ta piyasaya sürülmesinden bu yana, sözde EIP-1559, WatchTheBurn.com tarafından sağlanan verilere göre 555 milyon doları aşan 156.986 ETH’yi arz dışı bıraktı.

Arz Sıkıntısına Karşı Talep Beklentileri

2021 yılında %380’in üzerinde artış gösteren Ethereum’un kazançları, ortaya çıkan merkezi olmayan finans (DeFi) ve paraya çevrilemez token (NFT) sektörü tarafından desteklendi. Buna karşılık, Bitcoin dolar karşısında bugüne kadar %62 değer kazandı.

CME Group’ta hisse senedi ve kripto para birimi ürün geliştirme direktörü Payal Shah, Ethereum’un, kullanıcıların ticaret yapmasına ve ayrıca bankalar gibi merkezi otoriteleri dahil etmeden doğrudan varlıkları ödünç almasına ve ödünç vermesine olanak tanıyan bir sektör olan DeFi’ye eşdeğer olduğunu belirtti.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Kaynak: Cointelegraph

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar