Ethereum Nedir? Detaylı Anlatım

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir? Sorusu şu sıralar kullanıcıların ve kripto para birimleriyle ilgilenen kişilerin aklını oldukça meşgul eden bir soru. Tıpkı Bitcoin gibi, bir sanal para birimi olarak hemen hemen aynı mantıkta çalışmaktadır. Ethereum’un, Bitcoin’in piyasa değerine kıyasla değeri düşük durumdadır.

1 Mart tarihi itibariyle Bitcoin, Türk Lirası bazında 43.000,01 TL iken, Ethereum’un kuru aynı tarihte 3.335,00 TL’dir.

Bu yazımızda sizlerle Ethereum Nedir? Ethereum Nasıl Alınır? Sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Ethereum Nedir?

Ethereum, Bitcoin gibi bir kripto para birimidir. Ethereum’un yatırımcısı gün geçtikçe artmaktadır. Ethereum’un piyasa değeri Bitcoin gibi zaman içerisinde hızla artış gösteriyor olsa da Bitcoin kadar kullanıldığı söylenemez.

İki yıl öncesine kadar kimsenin varlığından bile haberi yokken, geçtiğimiz yılda son 6 ay içerisinde 33 kat artış gösterince kripto para birimleriyle ilgilenen, bu alanda yatırım yapan kişilerin dikkatini fazlasıyla çekmeyi başardı.

Ethereum, temelinde Bitcoin ile aynı teknolojik yapıyla çalışmaktadır. Bu kripto para birimi, Bitcoin gibi merkezi olmayan, şifreli ve güvenli işlemleri diğerlerinden çok daha fazla mümkün kılan Blockchain teknolojisiyle geliştirilmiştir. Ethereum’da da Bitcoin de olduğu gibi Mining yapmak mümkün. Ethereum’da para üretimi yapmak için, Bitcoin’de bilgisayarın işlemcisini kullanırken, Ethereum’da bilgisayarın ekran kartını kullanıyor.

Son zamanlarda Ethereum’un Mining algoritması’nın çok fazla maliyetli donanım gerektirmemesinin avantajıyla, evinde bile mining yapan birçok kişi ağa katıldı.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği, yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin ve diğer altcoinlerin aksine işlemci kullanmamakla birlikte, ekran kartı kullanılmaktadır. Zorlu aşamaların çözülmesinde ekran kartı çok daha güçlü bir aracıdır. Etkili bir Ethereum madencisi olmak istiyorsanız, iyi bir ekran kartına ihtiyacınız bulunmaktadır. Github üzerinden indireceğiniz ufak tefek yazılımlarla madenciliğinizin performansını aynı doğrultuda arttırabilirsiniz.

 

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum’u, birçok piyasadan satın almak oldukça kolay. Ethereum Madenciliğiyle Ethereum kazanabileceğiniz gibi, fiziksel para birimleriyle de Ethereum satın alabilirsiniz. Kayıt olacağınız global dijital para borsalarına kayıt olabilir veya Türkiye’de hizmet veren yerel borsalardan yararlanabilirsiniz. Üye olduktan sonra ilgili hesaba yapacağınız havale doğrultusunda Ethereum satın alabilir, isterseniz nakite çevirebilir veya döviz artışından yararlanmak adına oluşturacağınız Cüzdan aracılığıyla Ethereumunuzu saklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir