Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımızda sizlerle, dijital para birimleri arasında en büyüklerinden olan Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklılıklardan bahsedeceğiz.

Ethereum, Blockchain işletim sistemi üzerinde geliştirilmiş bir kripto para birimidir. Ethereum geliştirilirken düşünülen ve uygulanan en önemli özelliklerinden biri de bu para biriminin merkezi olmamasıdır.

Ethereum, 30 Temmuz 2015 tarihinde Vitalik Buterin ve ekibiyle Amerika’da gerçekleştirilen Bitcoin’e ait bir konferansta lanse edilmiştir. 2015’in Ağustos yılında başlayan bu serüvenin, günümüzde kullanıcılar tarafından, Bitcoin’e kıyasla daha özgün ve çok daha gelişmiş olduğu düşünülmektedir. Ethereum dahilinde kripto yakıt terimi, günümüz İnternetin’in enerji kaynağı olarak tanımlanıyor.

Buterin, bu dijital para birimleriyle dünya üzerinde yer alanan bütün değerli kaynakların karşılaştırılması durumunda diğer büyük para birimlerini Altın ve Gümüş olarak değerlendirirken Ethereum’u “ Petrol “ olarak gördüğünü söylemektedir.. Yani günümüz kullanıcıları tarafından bilinen ve savunulan bu üçlü sıralamasını Vitalik Buterin de bozmuyor. Elbette kaynak olarak ve işleme/etki yeri olarak çok daha üstün düzeyde olduğu söylenebilir.

Ethereum ile Bitcoin birbirine benziyor olarak görülse de sistemlerinde birçok farklılıklara rastlamak oldukça mümkün. Doğrulama algoritması olarak Ethereum ile Bitcoin arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Ethereum Nedir? Yazımızda da belirttiğimiz gibi, bu iki kripto para birimini birbirinden farklı kılan en önemli özelliklerden biri de Ethereum Madenciliği’nde ilgili bilgisayar donanımlarından Ekran Kartı’nın kullanılmasıdır.

Ethereum ile Bitcoin arasında yer alan bir diğer önemli farktan bahsetmemiz gerekirse; her iki para birimi de blok tabanlı olmasına rağmen, Bitcoin’in ortalama blok siresi 10 dakika civarında iken, Ethereum bu süreyi arada neredeyse bir uçurum oluşturarak 12 saniyeye düşürmeyi hedeflediğini dile getirmektedir. Blok süresinin hızlı olması onay ve işlemlerin çok daha hızlı yapılması ve blokların daha fazla olmasına avantaj sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir