.

Ethereum ve Solana NFT Piyasasına İlgi Gittikçe Azalıyor! İşte İstatistikler..

NFT pazarı , Ethereum merkezli pazar yeri OpenSea dahil olmak üzere Ağustos ayında yeni zirvelere ulaştı ve Ağustos ayının işlem hacmi 3.4 milyar doları aştı. Temmuz ayına göre % 950’lik bir artış ve 2020’nin tamamı için toplam miktarın 140 katından fazla artış yaşandı. Ancak, pazar momentumu Eylül ayında şimdiye kadar yavaşladı.

NFT ticaret hacmi geçen hafta boyunca keskin bir şekilde düşüş yaşadı. Veriler, en iyi pazar yerlerinin işlemlerinin azaldığını gösterdi. CryptoPunks ve Art Blocks gibi önde gelen koleksiyonların önemli ölçüde daha az talep görmesiyle keskin bir şekilde düştü.

Mevcut piyasa faaliyeti, hala yaz başındaki durgunluğun oldukça üzerinde, ancak son zamanlardaki gerileme, özellikle yükselen Ethereum işlem ücretleri ve önde gelen kripto para birimleri için düşen değer, pahalı dijital koleksiyonlara yönelik hevesin azaldığını gösterebilir.

Gözle Görülür Bir Düşüş Söz Konusu

21 Ağustos, OpenSea’nin tek bir günde 100 milyon dolardan fazla işlem hacmini kaydettiği ilk gündü ve 7 Eylül’e kadar süren ve yüksek hacimlerin kaydedildiği bir seriye başlamıştı. OpenSea, 29 Ağustos tarihinde ise tek günde yaklaşık 323 milyon dolarlık Ethereum ticareti rekorunu kırmıştı.

Dune Analytics verilerine göre OpenSea, hafta sonu boyunca toplamda yaklaşık 107 milyon dolar değerinde Ethereum ticaret hacmi kaydetti fakat, bir önceki hafta sonu ( 4-5 Eylül ) aynı süre zarfında 274 milyon dolarlık işlem hacmi kaydetmişti.

Eylül ayının başlaması itibariyle NFT pazarı şu anda 1,46 milyar doların üzerinde Ethereum hacmine sahip. Bu, OpenSea’nin bu yılın Ocak ve Temmuz aylarının toplamından (toplamda yaklaşık 959 milyon dolar) hala çok daha fazla. OpenSea’nin, Ağustos ayındaki yüksek aylık rekorunu kırması için ayın geri kalanında günlük ortalama 115 milyon dolardan fazla hacme ihtiyacı olacak.

Bir NFT , dijital bir öğenin mülkiyet belgesi gibi davranır ve popüler NFT koleksiyonları, rastgele profil resimleri, spor videoları, üretken sanat eserleri ve etkileşimli video oyunu öğeleri biçimini alır. Etkinlik biletlerini, müzik bestelerini veya fiziksel öğelerin sahipliğini temsil eden NFT’ler gibi başka kullanım durumları da mümkündür.

Önde gelen NFT koleksiyonları da benzer şekilde geçen hafta önemli düşüşler yaşadı. CryptoSlam’e göre Ethereum tabanlı oyun Axie Infinity‘nin işlem hacmi son yedi gün içinde %10 düşerken, lider NFT projesi CryptoPunks aynı dönemde %51 düştü. Bu koleksiyonların her ikisinin de ticareti OpenSea gibi ikincil pazarların dışında kendi platformları üzerinden gerçekleşiyor.

Benzer şekilde, OpenSea’den alınan verilere göre Bored Ape Yacht Club (%62), Loot (%89) ve Art Blocks (%78) vb. Ethereum tabanlı diğer projeler geçtiğimiz hafta düşüş yaşadı. Bu projelerin her birinin ortalama satış fiyatı da geçen hafta düşüş gösterdi. Bu arada SolanalysisSolana blok zincirinde basılan NFT’lerin yedi günlük hacminde önceki döneme kıyasla % 18’lik bir düşüş olduğunu belirtiyor.

NFT pazarı, 2021’in başında patlayarak yılın ilk yarısında 2,5 milyar dolar değerinde ticaret hacmi sağladı, ancak NFT’lerin etrafındaki ivme ve vızıltı ilkbaharın sonlarında ve yaz başlarında hafifledi. Temmuz ayı sonlarında ve Ağustos ayı boyunca etkinlik yeniden arttı ve birçok popüler NFT projesi ve pazar yeri için yeni zirvelere yol açtı.

Yüksek Satışlar Devam Ediyor

Piyasa, Ağustos sonundaki zirvesinin büyük ölçüde altında olsa da, işler pek de kötü değil. Örneğin, bireysel NFT’ler hala büyük miktarlara satılıyor. Pazar günü, tek bir CryptoPunk 2.000 ETH’ye (6,6 milyon dolar) satıldı ve geçen hafta, Ethereum tabanlı oyun The Sandbox’ın yapımcılarına 740 ETH’ye (2.9 milyon dolar) bir Bored Ape Yacht Club NFT satıldı. Popüler Art Blocks Fidenza projesinde tek bir NFT de geçen hafta 437.5 ETH (1.56 milyon dolar) karşılığında satıldı.

Hafta sonu bugüne kadarki en büyük Solana tabanlı NFT satışı, Degenerate Ape Academy NFT’si 5,980 SOL’ye (1,1 milyon dolar) satıldı. Yine geçen hafta, Sotheby’s müzayedesinde 24 milyon dolardan fazla bir fiyata çok sayıda 101 Bored Ape Yacht Club avatar NFT’si satıldı.

İstatistikler hem Ethereum hem de Solana’da, en iyi koleksiyonlardan seçilen NFT’lerin hala önemli meblağlar getirdiğini gösteriyor. Ancak, popüler projeler için bile giriş seviyesi (veya taban) fiyatlar düşerken, daha az talep gören veya daha düşük kaliteli projeler ivme kaybediyor ve genel ticaret hacmindeki büyük düşüşe katkıda bulunuyor.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar