.

Forbes 2021 Milyarderlerini Açıkladı, Kripto Para Milyarderlerinin Sayısı 3 Kat Arttı

Ekonomi yayın organı Forbes, 2021 yılının milyarderleri listesini 6 Nisan tarihinde yayınladı. Listeye 2 bin 755 milyarderin girdiği belirtilirken bu sayının bugüne kadarki en yüksek milyarder sayısı olduğu açıklandı. Listedeki milyarderlerin serveti bir yıl içerisinde yüzde 60’tan fazla artarak 8 trilyon dolardan 13,1 trilyon dolara yükseldi.

Amazon’un sahibi Jeff Bezos, ise 177 milyar dolarlık servetiyle listede üst üste 4. kez lider oldu. İkinci sırada ise Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk 151 milyar dolarlık serveti ile yer aldı. 3.sırayı Bernard Arnault ve Ailesi 150 milyar dolar ile alırken , 124 milyar dolarlık serveti ile Bill Gates ve 97 milyar dolarlık serveti ile Mark Zuckerberg 4. ve 5. sırayı paylaştı.

Listede geçen sene yalnızca 3 adet kripto para zengini bulunurken, Forbes tarafından yayınlanan 2021 listesinde bu sayı 12’ye çıktı. İşte kripto para milyarderleri;

Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried

Kripto para piyasasında en etkili 3 isimden biri olarak gösterilen FTX Ceo’su Sam Bankman-Fried , 22.5 milyar dolarlık net serveti ile en zengin kripto milyarder olarak listede kendine yer buldu.

Winklevoss İkizleri

Cameron ve Tyler Winklevoss

2004 yılında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e hırsızlık nedeniyle dava açan ikiz kardeşler dava sonucu kazandıkları 65 milyon doları 2012 yılında Bitcoin’e yatırım yapmak için kullanmışlardı. Her birinin net serveti 3 Milyar dolar olan Cameron ve Tyler Winklevoss 2014 yılında kripto borsası Gemini‘yi kurdular, ardından 2019 yılında Nifty Gateway‘i satın aldılar.

Chris Larsen

Chris Larsen

Geçtiğimiz yıl net serveti 2,6 milyar dolar olan Ripple Labs’in kurucu ortağı Larsen‘in, bu yıl serveti yaklaşık %25 büyüme ile 3,4 milyar dolara yükseldi.

Jed McCaleb

Jed McCaleb

Ripple’ın bir başka kurucu ortağı olan McCaleb, söylentilere göre 3.4 milyar XRP ve Ripple’dan ayrıldıktan sonra kurduğu kripto para birimi olan Stellar Lumens’te 1 Milyar XLM’E sahip. Cointelegraph, McCaleb’in sadece 2020’de 400 milyon dolar değerinde XRP hissesini sattığını bildirdi.

Michael Saylor 

Michael Saylor

Satın aldığı Bitcoinler ile sık sık gündeme gelen ve 1989 yılında, iş kararları vermek ve mobil uygulamalar geliştirmek için dahili ve harici verileri analiz etmek için yazılım geliştiren MicroStrategy şirketinin CEO’su Micheal Saylor şuan da 2,3 milyar dolarlık net servete sahip.

Microstrategy, Ağustos 2020’deki ilk Bitcoin alımından bu yana, Bitcoin başına ortalama 24.311 $ maliyetle 91.579 Bitcoin’e ulaşarak 2.226 milyar dolar değerinde yatırım yaptı.

Brian Armstrong

Brian Armstrong

Coinbase‘in CEO’su ve kurucu ortağı olan Armstrong‘un net serveti 12 ay içerisinde 1 milyar dolardan 6,5 milyar dolara kadar ulaştı. Ayrıca Coinbase başarılı bir yıl geçirerek, 1 milyar dolar gelir elde etti.

Fred Ehrsam

Fred Ehrsam

Coinbase‘i 2012 yılında Brian Armstrong ile birlikte kuran ve 2017’de firmadan ayrılan Ersham. Şu anda şirketin yönetim kurulu üyesi ve %6 hissesinin sahibidir. Tahmini net servetinin değeri 1.9 milyar dolar olarak bilinmektedir.

Changpeng Zhao

Changpeng Zhao

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance‘in kurucusu ve şirkette %30 hisseye sahip olduğu tahmin edilen Zhao‘nun net serveti 1,9 milyar dolar olmaktadır. Son zamanlarda kripto paraya ilginin artması Binance’in kurucusu için gayet kazançlı oldu ve Binance Coin(BNB) , piyasa değerine göre en büyük ikinci altcoin oldu. Zhao, bu haftanın başlarında portföyünün %100’e yakınını kriptoda tuttuğunu açıkladı.

Matthew Roszak

Matthew Roszak

Roszak, blockchain teknoloji firması Bloq‘un Başkanı ve kurucu ortağıdır. Önde gelen bir kripto ve blok zinciri yatırımcısıdır. Roszak ayrıca kripto odaklı özel bir yatırım şirketi olan Tally Capital‘in kurucu üyesidir ve net serveti 1,5 milyar dolar olmaktadır.

Tim Draper

Tim Draper

2014 yılında 18,7 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alan Draper, ayrıca Tezos projesinin birincil yatırımcılarından biriydi ve erken aşamadaki teknoloji girişimlerinde lider bir yatırım şirketi olan Draper Fisher Jurvetson‘ın kurucu ortağıdır.

Barry Silbert

Barry Silbert

Kripto şirketi Digital Currency Group‘u 2015 yılında kuran Silbert‘in net serveti 1,6 milyar dolar olmaktadır. Şu anda yönetim altında 46 milyar dolar varlığa sahip varlık yönetimi şirketi Grayscale Bitcoin Trust‘ın sahibidir .

Bizi Takip Edin: TwitterTelegramInstagram

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar