.

Güney Kore Yasa Dışı Kripto İşlemlerine Taviz Vermiyor

Güney Kore’deki Yetkililer, gelişen Güney Kore ekonomisi içinde “Yasa Dışı Kripto Para İşlemi Olmayacağını” duyurdu.

Yetkililer kara para aklama ve diğer mali suçlar için kripto kullanımını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu yetkililer arasında Mali Hizmetler Komisyonu (FSC), Adalet Bakanlığı, Ulusal Polis Teşkilatı ve Strateji ve Maliye Bakanlığı bulunuyor.

Raporlar, Hükümetin bu tür işlemlerin izlenmesine yardımcı olmak için bir dizi düzenleme yapmayı planladığını gösteriyor. Geçen ay yürürlüğe giren katı yasayı temel alan bu yasa; Belirtilen Mali İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanılması Hakkında Kanun.Sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP’ler) kullanıcılarının kimliğini doğrulaması gerektirdiğini içeriyor.

Haziran ayına kadar devam etmesi planlanan uygulamalar, bir dizi Güney Koreli kurum ve düzenleyiciyi kapsayacak. Buna, Mali Denetim Hizmeti ve mali suçları araştırmaya adanmış bir devlet kuruluşu olan Mali İstihbarat Birimi de dahil olacak.

Herhangi bir şüpheli işlemin bildirilmemesi, ilgili tüm dijital borsalar için ağır para cezalarına neden olacaktır.

Raporlara göre , hükümeti en çok endişelendiren kripto para piyasasının oynaklığı. Pazartesi günkü toplantı ve sonraki kararlar, son fiyat dalgalanmasının ardından geldi. Tek başına Bitcoin (BTC) geçen hafta 64.000 $ ‘ın üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, birkaç gün sonra 51.600 $ ‘a düştü.

Güney Kore’de Kripto Çöküşü

Bu tedbir Güney Kore’nin uyguladığı yeni bir gelişme değil. Belirtilen Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanılmasına İlişkin Yukarıda belirtilen Yasanın yanı sıra, bazı Güney Koreli borsalar Şubat ayı gibi erken bir tarihte kimlik ispatı konusunda girişimlerde bulundular.

Güney Kore’de önde gelen bir borsa olan Korbit, kimlik kanıtı sunana kadar kullanıcıların para çekme opsiyonunu kısıtlıyordu.

Daha yakın zamanlarda, başka bir borsa olan OKEx, bu ayın başlarında Güney Kore’de faaliyetlerini durdurdu. Bu tesisin kapatılması açıkladı nedeni olarak FSC uyguladığı sıkı para aklama yasalarını gerekçe aldı.

Şimdiye kadar, raporlar OKEx’in bu gibi nedenlerle işlemleri durduran tek borsa olduğunu gösteriyor.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar