test

.

Gürcistan Merkez Bankası Digital Para Dönemini Başlatıyor!

Gürcistan Merkez Bankası, dijital para birimi (CBDC) başlatmak istediğini ve ilgili kuruluşları bu çabaya yardımcı olmaya davet ettiğini açıkladı.

Gürcistan Merkez Bankası, National Bank of Georgia, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) başlatmayı planladığını duyurdu. Duyuru, değerlendirmenin arkasındaki motivasyonları, daha verimli bir ödeme yöntemi olduğunu ve finansal katılımı destekleyeceğini içeriyor.

Duyuruda belirtilen Georgian (GEL) dijital versiyonu, iş modellerinde değerin ortaya çıkarılmasına ve ulusal ekonominin artmasına yardımcı olacak. Bu amaçla, stratejisini CBDC’ler için Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kılavuzları etrafında gerçekleşicek.

Bankanın odaklandığı özellikler, diğerleri arasında modüler bir yaklaşım, perakende kolaylık, birlikte çalışabilirlik ve çevrimdışı ödemeleri içeriyor. Böylesine kapsamlı bir tasarım, araştırma ve geliştirme için çok zaman gerektireceğinden, yakın zamanda güncellemeler olması mümkün durmuyor.

Banka, CBDC’yi canlı ve kontrollü bir ortamda test edecek ve geliştirme için Açık Düzenleyici Çerçeve araçlarını kullanacaktır. Bu, riski yönetebilmesini ve sağlam bir kullanıcı deneyimi tasarlayabilmesini sağlamak uygulanacak.

National Bank of Georgia ayrıca CBDC’lerin finansal ekosistem için gerekli hale gelebileceğini ve “özel inovasyonu teşvik edebileceğini” belirtiyor. Ancak bunun karmaşık bir süreç olduğunu kabul ediyor.

Gürcistan Digital Para Kervanına Katılan Üllkeler Arasında

Gürcistan CBDC başlatmak isteyen ülkelerin saflarına katılıyor. Doğu Avrupa ülkesi, kendisinden önceki diğerleri gibi, blok zinciri tabanlı bir ödeme sisteminden gelebilecek potansiyel faydaları farketti.

Bu ülkeler ayrıca, hızla ana akım haline gelen kripto para birimlerinin yükselen dalgasını durdurmak için bir teklifte bulundu. Çoğu ekonominin ulusal itibari para birimini destekleyen bir CBDC’ye sahip olması ve kripto para birimlerinin ayrı bir varlık sınıfı olarak hareket etmesi giderek daha muhtemel görünüyor.

Çin, CBDC ile çalışan en büyük ekonomi olsa da, hala pilot aşamasındadır. CBDC, büyük şehirlerde daha fazla pilot programın ardından büyük olasılıkla yıl sonunda başlayacak.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar