test

.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork veya Hardfork, Blockchain teknolojisiyle ile ilgili bir terim olmak ile birlikte daha önce geçersiz olan blokları veya işlemleri geçerli kılan (ya da tam tersi) protokolde gerçekleşen değişikliğe verilen isimdir. Böyle bir durumda tüm düğümlerin veya kullanıcıların protokol yazılımının en güncel sürümüne geçmesi gerekmektedir. Başka bir deyişle hardfork, bloğun önceki sürümünden kalıcı bir şekilde ayrılması olayıdır.

Böylece önceki sürümleri çalıştıran düğümler artık en yeni sürüm tarafından kabul edilmemektedir. Fork ile birlikte blok zincirinde iki yol oluşur. Yeni yol daha güncel ve yükseltilmiş bir şekilde yoluna devam ederken eski yol kaldığı yerden yoluna devam eder. Genelde hard forktan kısa bir süre sonra eski zincirdekiler, sürümlerinin güncelliğini yitirdiğini veya ilgiyi kaybettiğini fark ederek hızlı bir şekilde en son sürüme geçerler.

Neden Protokolü Güncellemek Gerekiyor?

Eski sürümlerde bulunan önemli güvenlik risklerini düzeltmek için. Geleneksel para birimlerinin uzun yıllara dayanan geçmişine kıyasla kripto para birimleri, kurulu düzene uyum sağlamaya çalışan nispeten yeni bir icattır. Bugün bildiğimiz banknotların ortaya çıkması için pek çok kağıt, renk, yazı tipi ve güvenlik katmanı denendi. Para birçok kez şekil değiştirdi ve sahtesini üretmek zorlaştı. Aynı şekilde, kripto para birimlerinin güvenlik risklerini bulmak ve bunları düzeltmek biraz zaman alacaktır.

Yeni bir özellik eklemek için. Bugün bilgisayar kullanıcılarının çoğu Windows 10 üzerinden işlem yapıyorsa, ilk Windows sürümünden bu yana pek çok iyileştirme yapıldığı anlamına gelir. Sürüsüne bereket güncelleştirme… Blockchain kodu da yıldan yıla güncelleniyor. Açık kaynak kodlu bir sistem olduğundan, dünya çapındaki geliştiriciler kod üzerinde çalışıyor ve topluluğa yeni geliştirmeler öneriyorlar. Bir özellik yeterince iyiyse, bir sonraki sürüme ekleniyor.

İşlemleri tersine çevirmek için. Hani sahte para demiştik ya, kanun koruyucular hırsızı yakalayıp hapse atabilir, ama geleneksel para birimleri ile yapılan işlemler her zaman iade edilemez. Acı ama gerçek! Kripto dünyasında ise zarar en aza indirebilir. Kripto para topluluğu, bir güvenlik ihlali olduğunu sezdiğinde, belirtilen tarihte yapılan tüm işlemleri iptal edebilir. O günkü transferler hiç yaşanmamış hale gelebilir. Hiç zamanda geri gitmek istediniz mi? İşte bu sistem onu sağlıyor, keyfini çıkarın. Güvenlik amaçlı işlemlerin geri alınması, iyi kullanıcılar için sadece işlemleri tekrar yapmaları anlamına gelir. “Kötüler” içinse çalması çok zor bir para birimine dönüşecektir. Çok zor, ama yine de imkansız değil.

Hard Fork Örnekleri

Bitcoin Cash

Orijinal Bitcoin’den farkı: İşlem hızları çok daha hızlı gerçekleşiyor, merkeziyetsizlik özelliği azalıyor.

Ne yaşandı: Hard fork işleminden sonra Bitcoin Cash isminde yeni ve ayrı bir para birimi ortaya çıktı. Hard fork öncesi Bitcoin kullanan herkes, aynı tutarda Bitcoin Cash edindi.

Ne zaman gerçekleşti: 1 Ağustos 2017

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar