Hardfork (Sert Çatallaşma) Nedir?

Bitcoin Cash, Ethereum Classic ve diğer bazı bölünmelerle oluşmuş yeni dijital paralar sonrasında gündeme gelen hardfork nedir?

Kripto paraların kaydı Blockchain teknolojisi ile tutulmaktadır. Bazı para birimleri kendi sistemlerini oluşturmuşsa da yine bunlar Blockchain’in muadilidirler. Hardfork olayını anlayabilmek için Blockchain’in çalışma mantığını anlamak gerekiyor.

Dijital paralarla içli dışlı olanların bileceği üzere Blockchain’in bir merkezi yoktur. Üretilen dijital para ve yapılan aktarımlar koda dönüştürülür ve bu kodlardan bir kod zinciri yaratılır. Buradaki kod zinciri kısmına dikkat edin; çünkü hardfork işlemine neden olan o zincir. Akabindeyse kod zinciri dijital para sahiplerinin cüzdanları ile eşleştirilir, yani paranın hesabı tüm dünyada tutulur. Zaten Blockchain de bu yüzden paranın devrimini yapmıştır ve 2000’den sonra meydana gelen en radikal teknolojik gelişim olarak kabul edilmektedir.

Peki, hardfork nedir, neden yaşanır? Blockchain insan yapımı bir teknoloji ve elbette eksikleri hataları olabiliyor. Ayrıca eşleşme esnasında kaymalar, üretim esnasında fazla ve eksikler de olabilmekte. İşte böyle bir durum yaşanırsa kod zinciri bozuluyor. Bozulan kod zinciri sayesinde dijital para hesapları hackerların saldırısına da açık hale gelmekte. Ayrıca para transferleri gecikiyor ve hatta sistem bir anda işlemez hale gelebiliyor. Sorunun çözümü içinse yapılacak iki işlem var: softfork veya hardfork. Problemler genellikle softfork ile çözülebiliyor ancak yatırımcılar tedirgin olursa, madenciler durumdan rahatsız olursa veya çözüm yeterli görülmezse hardfork olayı gerçekleşebiliyor.

hardfork nedir

Hardfork Nedir, Değer Kaybına Neden Olur mu?

Ethereum, hardfork için çok ideal bir örnek. Zincirin eşleşme sistemindeki bir hata nedeniyle 50 milyon $ değerinde ETC hackerlar tarafından ele geçirildi. Bu olaydan sonra bir grup herkese açık olan ETC zincirini aldı, sorunları giderdi ve Ethereum Classic para birimini yarattı.

Bir para biriminin bölünmesi ciddi şekilde değer kaybı yaratır. Hardfork değer kaybı genellikle kalıcı olmaz; çünkü dijital para sahiplerinin hesapları iki zincire aktarılmış olur. Yani Ethereum bölündüğünde ETC sahipleri Ethereum Classic’e de sahip oldular. Ancak çoğu kişi bu parayı nasıl alacağını bilmediği veya hardforku yapanlar bildirmediği için paralarını alamamakta. Maalesef bu konuda yapabilecek bir şey yok. Yinede dijital para miktarınız aynı kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir