.

Hırvatistan’ın En Büyük Süpermarket Zinciri Kripto Ödemesi Kabul Edecek

Hırvatistan’ın en büyük süpermarket zinciri Konzum, çevrimiçi mağazasında kripto para birimleri ile ödeme yapılmasına izin vereceğini duyurdu.

Perakende zinciri Konzum, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 1 Aralık itibariyle, Konzum perakende zincirinin müşterilerin çevrimiçi mağazasında kripto para birimleri ile ödeme yapmasına izin vererek, Hırvatistan’da kripto paralar ile ödemeyi mümkün kılan ilk perakende zinciri olduğunu duyurdu.

Kripto para sahibi bireyler ve tüzel kişiler, Konzum’un 12.000’den fazla ürün içeren çevrimiçi mağazasından yiyecek, hijyen ve ev gereçleri ve diğer ürünleri satın alabilecek ve ödeyebilecek.

Perakende zinciri Konzum, yakında Hırvatistan’daki diğer mağazalara kripto para birimiyle ödeme yapmayı planladığını duyurdu.

Kripto Para İle Ödeme Süreci Basit Yönetilecek

Online alışveriş sırasında kripto para birimleri ile ödeme süreci basit işleyecek ve aynı kredi kartı ile ödeme yöntemine benzeyecek. Müşteri ürün seçimini tamamlandıktan sonra, kripto para ödeme seçeneğini seçebilecek ve sistem ona mevcut olan kripto para birimlerinin bir listesini sunacak.

İstenen kripto para birimini seçtikten sonra, eşdeğerindeki miktar görüntülenecek ve bir QR kodu ve ödeme adresi oluşturulacak, ardından müşteri QR kodunu yalnızca kişisel bir kripto para birimiyle tarayacaktır.

İşlemi onaylayarak ödemeyi yapacak ve e-posta ile PayCek sisteminden işlem onayını alacak, Konzum ise ücretli hizmet veya ürün için kendisine fatura gönderecek.

Konzum’a göre, kripto para birimi döviz kurunun dakikadan dakikaya değişebilen oynaklığı göz önüne alındığında, PayCek sistemi, alıcıya işlemin başlangıcında, başarılı bir şekilde yürütülmesi için yeterli bir sürede sabit bir döviz kuru garanti edecek.

Ayrıca, yerli fintech şirketi Electrocoinom ve kripto para birimleri için ilk Hırvat ödeme işlemcisi olan sistemleri PayCek ile işbirliği içinde kripto para birimlerinde ödeme yaptıklarını belirtiyor.

Dokuz Farklı Kripto Para Birimi Kabul Edilecek

Konzum’un çevrimiçi mağazası ödeme için dokuz farklı kripto para birimi kullanabilecek, bunlar sırasıyla: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), EOS, DAI, Ripple (XRP), Stellar Lumen (XLM), Tether (USDT) ve USDC olacak.

Konzum’un Finans ve BT Yönetim Kurulu üyesi Uros Kalinic, “Kripto para ödemelerinin kullanıma sunulması, Konzum’un küresel eğilimleri sürekli olarak izlediğinin, yenilikleri tanıttığının ve perakende sektöründe standartları belirlediğinin bir başka göstergesidir” dedi.

Kalinic, “Yeniliklerin ve teknolojilerin geliştirilmesine yatırım yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar