.

Hodl Nedir?

Hodl nedir? Hodl terimi Bitcoin yatırımcılarının bilmesi gereken bir terimdir. Kelime anlamı olarak İngilizce veya Türkçe herhangi bir karşılığı yoktur.

Hodl yatırımınız değer kaybediyor olsa bile ilerde değerleneceğini düşündüğünüz ve satmayacağınızı belirtmek için kullanabileceğiniz bir kelimedir. Eğer Bitcoin için hodl yapın cümlesi ile karşılaştıysanız, bu Bitcoin’lerinizi elden çıkarmayın, ilerleyen zamanda kar edeceksiniz anlamına gelmektedir. Kripto para birimleri için kullanılan bir terimdir. Varlığınızı satmayın anlamına gelir. Uzun vadede kar edeceğine inanıldığını belirtmek için kullanılır.

Hodl Kelimesinin Anlamı Nedir?

Hodl kelimesinin Türkçe, İngilizce veya başka bir dilde bir karşılığı yoktur. Çünkü bu kelime tamamen bir yazım yanlışı sebebi ile ortaya çıkmıştır. Üzerinde yapılan esprili konuşmalardan sonra kripto para dünyasında bir terim halini almayı başarmış bir kelimedir. Bitcoin’in değer kaybetmeye başladığı bir dönemde herkes elindeki Bitcoinleri satmaya başlar.

Ardından Bitcoin ve kripto paralar hakkında fikir alışverişi yapılan bir forum sitesinde kullanıcılardan biri I am holding, yani ben tutuyorum, satmıyorum demek istemiştir. Bu cümlesi ile Bitcoin’in tekrar değer kazanacağını ve kar ettireceğini belirtmek istemiştir. Ancak yazarken bir yazım yanlışı yapmıştır ve “I am Hodling” olarak yorumunu forum sitesinde paylaşmıştır.

Bu yorumun sahibi GameKyuubi lakaplı kullanıcı tabi ki yaptığı bir yorumun buralara geleceğini tahmin bile etmemiştir. Kısa zamanda esprili bir dille sürekli bahsi geçirilen bu cümle bir kripto para terimine dönüşmüştür. Bu yorumun ardından kısa zamanda Bitcoin’in hızla değer kazanmaya başlaması ve yorumun sahibi kullanıcıyı haklı çıkarması da bu cümleyi daha da popüler hale getirmiştir. Hodl kelimesi böyle bir yazım yanlışı esprisi ile kripto para piyasasına girmiştir.

Özet: Kripto para dünyasında HODL, HOLD, yani “tutmak” anlamı taşır. HODLing, kripto parayı piyasadaki dalgalanmaları umursamaksızın uzun vadeli olarak tutma sürecini ifade eder. HODL kelimesi, 2013 yılında popüler Bitcoin forumu Bitcointalk.org’ta HOLD kelimesinin yanlış yazılmasıyla efsaneleşti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar