test

.

Hong Kong Medya Sansürüne Karşı Mücadele Etmek İçin Blockchain’i Kullanıyor

Blok zincirinin Merkeziyetçi yapısı, Hong Kong’daki insanların büyük bir medya kuruluşundan gelen son sansür dalgasıyla mücadele etmesine yardımcı oluyor.

Hong Kong’daki insanlar, Çin hükümetinden bağımsız olmak için sosyal taleplerini ifade ediyorlar. ABD’nin açık bir girişimi karşısında saklamak için blok zincirinin merkeziyetçilik özelliklerinden yararlanıyorlar. Çin hükümeti asi vatandaşlar ve yetkililer arasındaki çatışmalarla ilgili tarihi ve kayıtları silecek.

Hong Kong Geçmişi Silmeye mi Çalışıyor?

3 Mayıs 2021’de, Hong Kong kamu yayıncısı RTHK, sunucularında ve YouTube ve Facebook gibi sosyal ağlarda depolanan tüm videoları ve içeriği bir yıldan uzun süre silme kararını açıkladı. Yayıncının bir sözcüsüne göre , bu tartışmalı hareket, sosyal medya içeriğini şirketin yalnızca 12 ay süreyle içerik depolamaya yönelik kendi iç politikalarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Hong Kong’daki toplumsal ayaklanmaların 2019’da başladığını (Kaçak Suçlular yasa tasarısına karşı bir protesto kapsamında) ve bunun bu bölgenin tarihi için geçerli bir siyasi fenomen olduğu düşünüldüğünde, bu tür bir sansür muhalefetin çoğunu etkiledi.Birçok kullanıcı, Yuen Long saldırıları gibi özel olayları ve şovları yedekledi.

Ancak içerik akış platformlarına yeniden yüklenemez çünkü RTHK bu tür materyallerin telif haklarına sahiptir ve sadece silinmesini talep edebilir, bu nedenle Blockchain merkeziyetçilik yapısı olayların korumanmasının anahtarıdır.

Sansüre Karşı Mücadele Etmek İçin Blockchain

Quartz’ın bir raporuna göre, Hong Kong’daki insanlar, önemli olayların kapsamını saklamak ve bu tür içerikleri devlet sansüründen korumak için blockchain kullanıyor.

Bu ilk kez gerçekleşmiyor, 2018’de, Bir öğrenci cinsel istismar vakasıyla ilgili ihbarları durdurması için öğretmenlerinden gelen baskıları kınayan açık bir mektubun içeriğini kaydetmek için bir Ethereum işlemi kullandı. Mektup sosyal ağlardan kayboldu ancak Ethereum’un blok zinciri kayıtlarında değişmeden kaldı.

Ancak mevcut ücretlerle, büyük miktarlarda bilgi depolamak Ethereum’da mümkün değildir, bu nedenle teknoloji meraklıları kendi blok zincirlerini geliştirdiler: LikeCoin.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar