.

Hotbit Borsası Saldırıya Uğradı!

Çin Kripto Borsası Hotbit, Perşembe günü bir siber saldırıya uğradıktan sonra tüm hizmetlerini kapattı.

Dünya çapında 2 milyondan fazla kullanıcısı olan kripto para borsası, borsa cüzdanlarına erişmeye çalışırken bazı hizmetlerini durdurmaya çalışan bir saldırıya uğradığını duyurdu.

Platformun web sitesinde yer alan bir duyuruda; “Hotbit, 29 Nisan 2021 UTC saat 08:00 civarında ciddi bir siber saldırıya uğradı ve bu da bazı temel hizmetlerin durmasına yol açtı.”

Saldırı Başarısız Oldu

Bilgisayar korsanlarının cüzdanlara erişimi olmamasına rağmen, veritabanı üzerinde kontrolü ele geçişdiler. Sonuç olarak, Hotbit ekibi müşterilere borsanın temsilcisi olduklarını iddia eden kuruluşlardan gelen her türlü iletişimi göz ardı etmelerini tavsiye etti.

Hotbit kullanıcıları yaşanan panik ile birlikte sosyal medya üzerinden şu soruları yönelttiler: Bilgisayar korsanlarının veritabanına ne kadar süreyle erişimi var? Geçmiş verilerin değiştirilmesi mümkün mü?

Bu gibi durumlarda, bilgisayar korsanları ana saldırıdan birkaç gün önce veritabanında bir boşluk oluşturur. Kuruluş, veritabanının temiz bir kopyası olduğunu düşündüğü şeyi kurtardığında, aslında onlara siteye hakimiyet olanağı sağlıyor.

Toparlama dönemiyle ilgili olarak, borsa, “7 günden az olmamasının beklendiğini” vurgulayarak yaklaşık 7-14 gün sürmesini bekliyor.

Hotbit, etkilenen ürünlerle ilgili ek bilgiler paylaştı:

Kaldıraçlı ETF ürünleri uzun vadeli bekletme için uygun değildir ve bu nedenle Hotbit, bakım süresi boyunca pozisyon sahibinin uğradığı tüm kayıplardan tamamen sorumlu olacaktır.

İstenmeyen ticaret kayıplarını önlemek için sistem geri yüklendiğinde Hotbit’teki Açık Emirleriniz iptal edilecektir.

Tüm günlük rutin gelir dağılımları (yatırım ürünleri, mevcut ürünler ve FIL bulut bilgi işlem gücü gibi) bakım tamamlandıktan sonra ödenecektir.

Borsanın Telegram grubundaki kullanıcılara hitap eden Hotbit’in Güvenlik Yetkilisi Alex Zhou, kullanıcı fonlarının saldırıdan etkilenmediğini belirterek şunları söyledi: “Saldırgan para çalmak için cüzdan sunucusuna girmeye çalıştı ancak eylem Hotbit risk kontrol sistemi ile başarıyla tanımlandı ve engellendi. Tüm kullanıcıların fonları güvendedir.”

Kullanıcıların Saldırıya Tepkisi

Şaşırtıcı bir şekilde, kullanıcı Tweetlerinin çoğu yetkililere şans diledi ve şirketin saldırıya şimdiye kadarki tepkisini övdü.

Tabii ki, bunun bir kaçış dolandırıcılığı olduğuna dair bazı iddialar ve ayrıca bazı genel olarak mutsuz kullanıcılar var. Borsaya yanıt olarak bir tweet, bu aşamanın birkaç günden uzun sürmemesi gerektiğini ve haftalar alacağını söylerlerse sunucularından sorumlu “adamı kovmaları” gerektiğini söylüyor. Öfkeli tweetlerin çoğu ne kadar süre çevrimdışı kalmayı bekledikleriyle alakalı.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar