.

İddiaya Göre Grayscale, Spot Bitcoin ETF İçin SEC’e Başvurmayı Planlıyor

CNBC’nin haberine göre Grayscale Investments, dünyanın en büyük Bitcoin fonunu spot ETF’ye dönüştürmek için önümüzdeki hafta başında bir başvuruda bulunmayı planlıyor. Grayscale tarafından sunulan spot Bitcoin ETF talebi onaylanırsa kripto paraların resmi olarak tanınması için önemli bir adım olacak.

Grayscale, “önümüzdeki haftanın başlarında” SEC onayı için başvuruda bulunmayı planladığı için, bu yılın sonuna doğru piyasadaki ilk spot Bitcoin ETF’ye sahip olabiliriz. Grayscale’in amacı, Bitcoin Fonunu ($GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek.

Rakiplerinin Ardından Başvuruda Bulunacak

İsmi saklanan ve konuyla ilgili bilgisi olan bir kişi, yatırım firmasının rakiplerinin vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’si için izin almalarının ardından, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulunmayı planladığını söyledi.

İsimi anonim olarak saklanan kişi “Yatırım firması Grayscale, rakipleri için vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF talebine SEC tarafından izin verilir verilmez, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvuruda bulunmayı planladığını ve bu durum Cuma günü geç saatlerde yaşandı” dedi.

New York merkezli şirket, planlarını henüz açıklamadığı için kimliğini açıklamayı reddeden kaynak, SEC’in Grayscale’in başvurusu için 75 günlük bir inceleme dönemi başlatacağını da söyledi.

Talep onaylanırsa, Grayscale’in ETF’si, yeni ortaya çıkan kripto varlık sınıfının meşrulaştırılmasında başka bir adım olacak. Bitcoin, geçen ay Çin tarafından yasaklanması da dahil olmak üzere bir çok aksilikten sonra bile, Cuma günü tekrardan 60.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı ve kendisini tekrardan kanıtladı.

Geçen ay, Grayscale’in CEO’su SEC’in vadeli işlemlere dayalı ETF’lere yönelik tercihini kamuoyu önünde eleştirdi ve bunu yatırımcılara zarar verebilecek “kısa görüşlü” bir hareket olarak nitelendirdi.

Grayscale, GBTC ticker tarafından bilinen güveninden dolayı dünyadaki Bitcoin varlıklarının önemli bir bölümünü kasasında tutuyor. GBTC, Cuma günü itibariyle yönetim altında 38,7 milyar dolarlık varlığa sahipti.

Tabii belirtmek gerekir ki SEC, Grayscale tarafından sunulan spot Bitcoin ETF talebini günün sonunda geciktirmeyi veya reddetmeyi seçebilir.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar