test

.

IOTA, Yeni ‘Sıfır Ücretli Akıllı Sözleşme’ Beta Sürümünü Başlattı

Açık kaynaklı bir kripto para birimi ve dağıtılmış defter olan IOTA, kısa süre önce akıllı sözleşme beta sürümünü başlattı. Ağ kullanıcıları artık IOTA ağıyla birlikte yüksek hızda ve sıfır ücretli işlem işlevinden yararlanabilecek.

IOTA’da Akıllı Sözleşmeler

Perşembe günü bildirildiği üzere, beta, ERC-20 belirteçlerini platformla birlikte çalışabilir hale getiren bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) içeriyor. Ayrıca, akıllı sözleşmeler artık IOTA’nın karışık diline bağlı olarak sağlamlıkta (Ether’in programlama dili) yazılabilir.

Proje ayrıca tam ağ paylaşımı da ekledi. Bu, akıllı sözleşmeleri yerelleştirilmiş tokenlerin temel katmanına sararak yüksek derecede birlikte çalışabilirlik sağlar.

Özellikle, tüm akıllı sözleşmeler, yaratıcılarının kendi işlem ücretlerini belirlemelerine izin vererek farklı zincirlerin onları aşağı çekmek için rekabet etmesine izin verir.

Bazıları, Ethereum gibi platformlara kıyasla IOTA’nın akıllı sözleşmeleri uygulamakta geç kaldığına inanabilir. Ancak IOTA CEO’su Dominik Schiener, konuya farklı bir bakış açısı getirdi.

Kar amacı gütmeyen kuruluşun, belirli bir zaman ayırdıktan sonra, kendisi ile rekabette zincirlerin dezavantajları etrafında çalışan bir akıllı sözleşme çözümü oluşturduğunu söyledi. Örneğin, Cardano sınırlı akıllı sözleşme çıktısıyla karşı karşıya gibi görünse de, IOTA’nın sunduğu sınırsız ölçeklenebilirlik.

Ayrıca platformun sıfır işlem ücretini önemli bir rekabet avantajı olarak tanımlıyor:

“Çok uluslu kuruluşlar, devlet kurumları, KOBİ’ler ve kripto dApp operatörlerinden aldığımız ilginin büyük bir kısmının IOTA’nın duygusuz olmasından kaynaklandığına inanıyoruz. Diğer ağlarda ücretlerin fazlalığı ve özellikle oynaklıkları, iş modellerini zorluyor.”

Gelecekte IOTA, proje finansmanı yoluyla dApp geliştirme ve ekosistem büyümesini desteklemeye odaklanacak.

IOTA’nın Tekrardan Canlanması

2017 ICO patlamasında, IOTA, fiziksel nesneleri dijital ve internet dünyasına yerleştirecek olan “Nesnelerin İnterneti”ni kolaylaştırmak için yaratıldı. Bununla birlikte, insanlar 2018 yılı boyunca tokene olan ilgilerini hızla kaybetti.

Bu yılın başlarında Schiener, IOTA’yı yeniden yaratmaya karar verdi ve büyük bir yeni yükseltme sunarak projeden vazgeçmeyi reddetti.

IOTA’nın fiyatının eski ihtişamına dönmeden önce kat etmesi gereken oldukça uzun bir yol var. Bununla birlikte, token geçen ay Avrupa Komisyonu tarafından daha fazla büyümeye yer bırakabilecek blok zinciri altyapı projesine katılmak için seçildi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar