.

İran Merkez Bankası, Kripto Para Gelişmelerini Duyurdu

İran Merkez Bankası, Ülkede faaliyet gösteren şirketler tarafından hammadde ve elektronik gibi ithalatlar için kripto para birimlerinin kullanılabileceğini açıkladı.

İran, Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların yıkıcı etkisini hafifletmek için bir araç olarak kripto para biriminin potansiyel kullanımını keşfetmeye devam ediyor.

Düzenleyici çerçevesi altında , kripto para birimi yalnızca lisanslı kripto madenciler tarafından üretilmeli. Bu madencilik faaliyetlerine İran devleti tarafından endüstriyel bir faaliyet olarak resmi olarak izin verilmektedir ve madencilerin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir lisans almasını gerektirmektedir.

İran hükümeti, madencilerin madeni paralarını doğrudan CBI’ye satmaları şartıyla, Ekim 2020’de kripto’nun ithalat için yasal olarak kullanılmasını sağlayacak düzenlemeleri onayladı. Nitekim, İran düşünce kuruluşu Majlis Araştırma Merkezi statin’den 2018 raporuyla, stratejinin yapım aşamasında birkaç yıl geçtiği görülüyor:

“Uzmanlara göre, haksız yaptırımların olumsuz etkilerinden kaçınmanın bir yolu dış ticaret için kripto para kullanmaktır.”

Yetkililer tarafından teşvik edilmesine rağmen , İran’ın kripto madenciliği endüstrisi yine de çalkantılı bir kaç yıl geçirdi. Yasadışı çiftlikler toplu halde kapatıldı ve yerel yetkililer , bu yılın Ocak ayında madencilik sektörünü yıkıcı elektrik kesintilerinden sorumlu tutmaya başladılar , uzmanlar o sırada kötü yargılanan bir saptırma ve günah keçisi stratejisi olarak eleştirdiler.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar