.

İran, Pilot Dijital Para Projesini Başlatmayı Planlıyor

İran Merkez Bankası, yakın tarihte dijital para projesinin pilot aşamasını başlatmayı planlıyor. İran İşçi Haber Ajansı (ILNA) tarafından aktarılan habere göre, mali düzenleyicinin üst düzey bir temsilcisi, İran Merkez Bankasının dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasını gerçekleştirmeyi amaçladığını açıkladı. 

Projenin ilk duyurulmasından bu yana dört yıl geçti ve her geçen gün daha fazla ülke aktif olarak Merkez Bankası dijital para seçeneklerini araştırıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Kaynakları Merkezi Olmayan Hale Getirmede İşe Yarayacak mı?

İran Merkez Bankası BT başkan yardımcısı Mehran Moharamian’a göre, CBDC belirli tutarsızlıkları çözmek ve kaynakları merkezileştirmek için çözüm olarak görülüyor. Pilot aşamanın başlangıcının kesin tarihi hakkında bilgi verilmese de Tahran’daki yetkililer, 2018’de ülkenin Bilişim Hizmetleri Kurumu’na bir “ulusal kripto para birimi” geliştirme görevi verdi. İran dijital para biriminin Hyperledger Fabric platformu kullanılarak tasarlandığı biliniyor.

Blockchain’in İran Borsasını Canlandırması Bekleniyor

Bu hafta yayınlanan bir rapora göre İranlı yetkililerin Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini destekleyen teknolojiyi kullanmak için çeşitli yollar aradıklarını belirtti. İran Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu başkanı Majid Eshqi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, İran’ın sermaye piyasasının, hisse piyasasının bazı büyük ihtiyaçlarını karşılaması ve yeniden canlanması için yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı olabileceği için blok zinciri teknolojisini kullanmayı düşünmesi gerektiğini söyledi. Financial Tribune gazetesinden alıntı yaparak sözlerine şunları da ekledi:

“En geç iki yıl içinde blok zinciri teknolojisini kullanmak zorunda kalacağız… Yeni platformlarda kolayca dijital paralar alınıp satılabilir.”

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar