test

.

İspanya Kripto Para Reklamları için Yeni Kurallar Belirledi

Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) tarafından aktarılan habere göre, İspanya kripto para reklamlarının Şubat 2022’den itibaren belirlenmiş bir uyarı içermesi gerekecek.

Bugün yeni kurallar ana hatlarıyla çizilecek. Kurallar, kripto paraların reklamlarının doğru, anlaşılır ve yanıltıcı olmayan içerik sunmalarını, ilgili risklere ilişkin belirgin bir uyarı içermelerini kapsayacak.

Kripto para endüstrisinin şu an itibariyle düzenlemeye tabi olmadığını ve bunun ilgili riskleri artırabileceği düşünülerek bu tür hizmetlerin reklamını yapan kişi ve kuruluşların, her reklama aşağıdaki mesajı eklemeleri zorunlu hale gelecek.

“Kripto varlıklara yapılan yatırımlar düzenlenmemiştir. Bireysel yatırımcılar için uygun olmayabilirler ve yatırılan tutarın tamamı kaybedilebilir.”

Tanıtımlar ve reklamlar aynı zamanda, yatırımcıların yapacakları yatırımın risklerini araştırmaları gerektiğini vurgulayan açıklamalar içermelidir.

Influencer’ların İzin Alması Gerekecek

Bugünden itibaren, etkileyici pazarlama gücüne sahip 100.000’den fazla takipçisi olan influencerların reklamlarını onay için yayınlanmadan en az on gün önce CNMV’ye sunmaları gerekecek.

Raporda, bu kuralların “kripto varlık hizmet sağlayıcıları, reklam hizmeti sağlayıcıları ve bu tür faaliyetleri kendi inisiyatifleriyle veya üçüncü taraflar adına yürüten diğer tüm gerçek veya tüzel kişiler” için geçerli olacağı açıklandı.

Genelge 7 Şubat 2022’de yürürlüğe girecek. İspanya düzenleyicileri, geçen yaz Huobi ve Bybit kripto borsalarına karşı ruhsatsız faaliyet gösterdiklerini iddia ederek uyarı yayınlamıştı.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar