İsviçre Borsası Dijital Borsasını (SDX) Açıyor

İsviçre Borsası İşlem Merkezi  olan “SIX”,  yakın zamanda çıkarmayı düşündükleri SIX Dijital Borsa (SDX) adını verdikleri yeni bir dijital ekosistem üzerinde çalışmalar yürüttükleri konusunda açıklama yapan İsviçre Borsası . Bu yeni Ekosistem mevcut finans sistemleri gibi düzenli bir ekosistem yani kısaca bir piyasa olacak.

İsviçre Borsası Olan SDX Borsası Neler Vaat Ediyor ?

SIX in kurucuları SDX borsası için vaatlerinden bazılarını şu şekilde söyleyebiliriz. İsviçre Borsası Mevcutta Borsada bulunan kullanıcıların teminatlarının tamamen şifrelendirilmesine olanak sağlıyor ve önceden ticareti yapılması mümkün olmayan varlıkların ticaretini mümkün kılınmasnı güvenli olacağının teminatını veriyor.

İsviçre Borsası
İsviçre Borsası

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası başkanı Thomas Zeeb “ Dijital ekosistemin son zamanlarda güvenlik ve güvenilirlik konusunda yaşadığı sıkıntılar açısından pek çok problemin olduğunu kabul ettiğini dile getiriyor.” İsviçre Borsası Buna benzer olarak Bithumb’un hacklenmesi ve geçtiğimiz haftalarda Binance Borsası’nda gerçekleşen  Syscoin ’ in şüpheli yükselişi  ve Pump Aktivitesini örnek verebiliriz. Buna Karşın SDX son zamanlarda oluşan bu can alıcı ve güvenlik zedeleyici haberlere karşı resmi önlemler alarak mücadele edeceğini vaat ediyor.

İsviçre Borsası Jos Dijsselhof, CEO SIX
İsviçre Borsası Jos Dijsselhof, CEO SIX

Finansal piyasa altyapısı için yeni bir dönem kırılıyor. Jos Dijsselhof, CEO SIX

Thomas Zeeb Bu Konuda Ne Dedi ?

Konu ile ilgili olarak şunları söyleyen Zeeb ;  Güvenlik risklerini sonuna kadar taşıyan kullanıcı dostu olmayan arayüzlerini ve içerisinde fazla miktarda güvenlik açığı olmayan Dijital Borsa ları mı tercih etmek istersiniz yoksa , Tamamen uçtan uca bütünleşik ve güvenlik açıkları olmayan ve tamamen kullanıcı dostu arayüze sahip bir altyapı sağlayıcısınımı tercih edersiniz. Ayrıca tüm bunlar için İsviçre Borsa larının bu  düzenlemeye açık olduğu ve borsa altyapılarının bu konuda değişebilir olduğuna inanıyor.

DLT adı ile kurulaca olan yeni eko sistemin 2019 un 2. Çeyreğinde çıkması planlanıyor. Buna karşın İsviçre , Norveç gibi ya da diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla Kripto Para ve Blockchain teknolojisini benimseme noktasında zon derece hızlı davranıyor ve bunun yanı sırada Blockchain teknolojisini ülke seçimlerinde test ediyor. Yaptıkları bu testleri bölge bölge elden geçirerek nihayi sonuca ulaşmak ve Blockchain sistemini devlet eliyle hemen hemen bütün kamu alanlarında kullanmak için elinden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir