test

.

İsviçre, Kara Para Aklamayı Önlemek İçin Yeni Kurallar Uygulayacak

İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA), yerel dijital varlık sağlayıcılarının, suçluların kripto para kullanmasını önlemek için ek adımlar atmasını talep edecek. İsviçre kara para aklama konusunda kararlı adımlar atıyor, bu konunun oldukça üzerine gidecek gibiler.

FINMA Kripto ile Çalışan Suçluları Hedefliyor

Finews raporuna göre, İsviçre’nin mali düzenleyicisi, (İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu veya basitçe FINMA) kara para aklama işlemlerini kısıtlama girişimi olarak yerel kripto sağlayıcılarını yakından denetleyecek.

Dijital varlıklarla ilgili hizmette bulunan İsviçreli platformlar ve komisyoncular, takip çabalarını geliştirmek ve suçluların kripto para birimleri kullanıp kullanmadığını gözlemlemek zorunda kalacak. Bern merkezli gözlemci, girişimin “acil olarak gerekli” olduğuna inanıyor ve suçluların varlık sınıfını terör eylemlerini finanse etmek için bile kullandıklarını belirtiyor.

FINMA ayrıca dikkatini Bitcoin ATM’lerine çevirmiş durumda. Düzenleyiciye göre, uyuşturucu satıcıları bu tür ATM’leri ödeme sistemi olarak sıklıkla kullanıyor. İsviçre’nin nispeten küçük bir ülke olduğunu belirtmekte fayda var, ancak 130 adet Bitcoin ATM’si, İsviçre’yi dünya üzerinde en çok Bitcoin ATM’sine sahip ülkeler arasında altıncı sıraya yerleştiriyor.

FINMA ayrıca, tanımlanamayan kripto alımları için eşiği 5.000 İsviçre Frangı’ndan (CHF) 1.000 CHF’ye (yaklaşık 1.080 dolar) düşüren bir kara para aklama yasasını da kabul etti. Veya başka bir deyişle, dijital varlıklarla uğraşan tüm finansal sağlayıcılar, bu miktarı aşan herkes hakkında veri toplamak zorundadır.

UBS: Kripto Düzenlemeleri Sorun Çıkarabilir

İsviçre’nin önde gelen bankalarından biri olan UBS, belirli kuralların uygulanmasının piyasayı olumsuz etkileyebileceğini belirttiği için son zamanlarda dijital varlık düzenlemeleri hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Ayrıca banka, müşterilerini düzenleyici baskıların “kabarcık benzeri” kripto piyasalarını patlatabileceği konusunda uyardı. İsviçre bankası ayrıca, piyasanın profesyonel yatırımcılar için tehlikeli olabileceğini belirtti ve kripto varlık piyasasını “spekülatif” olarak tanımladı:

“Kripto paralarda gelecekteki fiyat artışlarını göz ardı edemesek de, bunu profesyonel yatırımcılar için önemli riskler oluşturan spekülatif bir piyasa olarak görüyoruz.”

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar