.

Jack Dorsey, Bitcoin (BTC) Yasal Savunma Fonunu Açıkladı

Eski Twitter CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey, Chaincode Labs’in kurucu ortağı Alex Morcos ve Sussex Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapan Martin White ile “Bitcoin (BTC) Yasal Savunma Fonu” oluşturma planlarını açıkladı.

Duyuru bugün Dorsey’e ait olduğu görünen e-posta adresinden toplu bir mail listesine gönderildi. Duyuruda, fonun “şu anda çok cepheli dava konusu” olan Bitcoin (BTC) geliştiricileri için yasal bir savunma sağlamaya yardımcı olacağı belirtildi.

“Dava ve devam eden tehditler amaçlanan etkisini gösteriyor; Bireysel sanıklar yasal desteğin yokluğunda teslim olmayı seçtiler,” mesajı iletilen mailde, genellikle bağımsız olan ve bu nedenle yasal baskıya açık olan açık kaynak geliştiricilerine atıfta bulunuldu.

Gönderilen mailde, “Bitcoin (BTC) Yasal Savunma Fonu” kendisini “Yazılım geliştiricilerini aktif olarak Bitcoin ve ilgili projeler geliştirmekten caydıran yasal zorunlulukları en aza indirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş.” olarak tanımladı.

“Bu Fonun temel amacı; geliştiricileri, savunma avukatı bulma ve tutma, dava stratejisi geliştirme ve yasal faturaları ödeme de dahil olmak üzere Bitcoin dünyasındaki faaliyetleriyle ilgili davalardan korumaktır” mesajı verildi.

Başlangıçta fon, geliştiricilerinin isterlerse faydalanmaları için gönüllü katılımcıları ve yarı zamanlı avukatları içerecek. Fakat mailde ayrıca “Fon kurulunun hangi davalara ve sanıklara yardım edeceğini belirlemekten sorumlu olacağı da” belirtiliyor.

“Şu anda Fon, faaliyetleri için ek para toplamayı düşünmüyor, ancak daha fazla yasal işlem için veya personel için ödeme yapmak gerekirse, yönetim kurulunun talimatıyla bunu yapacak.”

Gönderilen maile göre, fonun ilk projesi, Ramona Ang’ın “Lale Ticareti Davası”nın bir Bitcoin (BTC) servetine erişim konusunda suistimal iddiasıyla geliştiricilere karşı mevcut savunmasını devralmak olacak.

Kasım 2021’in sonunda Twitter CEO’luğundan ayrılan Dorsey , uzun süredir Bitcoin’in savunucusu olarak eylemlerine devam ediyor. Dorsey’in Square’in merkezi olmayan bir Bitcoin (BTC) değişimi geliştirme planlarına odaklanmak için sosyal medya şirketi Twitter’dan ayrılıp ayrılmadığı ise hala belirsiz.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar