.

JP Morgan Para Transferi Sorunlarını Çözmek İçin Blockchain Test Ediyor

JP Morgan, Tawian da dahil olmak üzere küresel bankalar arasında maliyetleri düşürmek ve reddedilen ve iade edilen işlemlerin sayısını azaltmak amacıyla, Confirm adlı bir blok zinciri teknolojisi kullanıyor.

Onaylama süreci, bankanın blockchain destekli Liink ağında çalışan küresel bir hesap bilgisi doğrulama uygulamasıdır. Günümüzde, yanlış alıcı bilgileri girişi sebebiyle banka havalelerinin büyük bir çoğunluğu gerçekleşmemektedir. Bu yeni uygulama  uygulandığı zaman, gönderen banka, banka havalesi gönderilmeden önce alıcı hesap bilgilerinin onayını neredeyse gerçek zamanlı olarak ulaşabilir.

Tayvan’da, ülkenin büyük bankalarının çoğu pilot uygulamaya kaydoldu. Endonezya’da, devlet destekli bir banka olan ve ülkenin en büyük bankalarından biri olan PT Bank Negara Indonesia (Persero) pilot yazılım için uygulamaya başladı.

Tayvanlı bir dijital varlık borsası olan MaiCoin Group‘un operasyon patronu Nick Chang;

“Bireysel bankacılık siloları arasında gerçek zamanlı veri doğrulama ve defter senkronizasyonu, blok zinciri uygulamalarının en önemli örneklerinden biridir” dedi. 

“Confirm uygulamasının önümüzdeki aylarda daha fazla ortak banka ile ortaklık kurmasını görmek isterim” diye ekledi.


Yetkililere göre Endonezya, dünyaya milyonlarca göçmen işçi sağlıyor ve 250.000’den fazlası Tayvan’da ikamet ediyor , ülke iç para transferlerine büyük ölçüde bağımlı hale gelmiş durumda.

2020’de ülkeye, çoğu denizaşırı işçilerden elde edilen yaklaşık 10 milyar dolar para gönderildi. Geçen yıl, Bank Rakyat Endonezya’nın bir yan kuruluşu olan BRI Ventures, para gönderme endüstrisini dijital olarak bozmak için bir başka blok zinciri tabanlı çözüm olan Ripple’ın xCurrent’ın bir bankanın yazılımı entegre edilmesini sağlayan bir API üreten Singapur merkezli FinTech Nium’a yatırım yaptı.

Endonezya aynı zamanda aktif bir Stabilcoin endüstrisine’de ev sahipliği yapıyor ve ülkenin merkez bankasının, onu para biriminin kontrolüne yönelik bir tehdit yerine sınır ötesi havale sorunlarına bir çözüm olarak gören teknolojiye yaklaştığı bildirildi.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar