.

Kesintinin Ardından Solana Ağı Yeniden Başlatıldı, İşte Son Durum..

Kurumlar son zamanlarda Solana ‘ya büyük yatırımlar gerçekleştiriyorlar. Hatta, tek başına Solana kripto yatırım ürünlerine haftalık girişin %86,6’sını temsil ediyordu. Bunu yaparken Solana, Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırıldığında bile dimdik ayakta durdu.

Solana, resmi destek Twitter hesabı olan Solana Status’un topluluğa ana ağın 45 dakikalık bir süre boyunca “aralıklı istiktarsızlık” yaşadığını ve mühendislerin sorunu araştırdığını bildirdi.

Saniyede 400.000 İşlem!

Mühendisler tarafından yapılan detaylı araştırmada, Solana ağının saniyede 400.000 işlem gördüğü tespit edildi. Bu muazzam işlem sayısı ise ağır bir işlem yüküne yol açtı. Sonraki bellek tüketimindeki artış, bazı düğümlerin çevrimdışı olmasına neden oldu. Solana geliştiricileri ise bu sorunu çözmek için ağın yeniden başlatılmasını planladıklarını belirtti.

Birçok denemeye rağmen, mühendisler ağı stabilize etmekte başarısız oldular. Yukarıda bahsedilen çatallama, aşırı bellek tüketimine yol açarak bazı düğümlerin çevrimdışı olmasına neden oldu. Kısa bir süre sonra, doğrulayıcı topluluk ağın yeniden başlatılmasını koordine etmeyi seçti.

Yazının yazıldığı sırada, Solana doğrulayıcı topluluğu ” 1.6.25’e yükseltildikten sonra Mainnet Beta’nın yeniden başlatılmasını başarıyla tamamladı.”

Kesinti Kafa Karıştırdı

Ani kesinti, topluluk içinde çok fazla kafa karışıklığına neden oldu. Bazıları tarafından Ethereum’un doğrudan rakibi olarak görülen Solana’nın, kısa süre sonra fiyatında keskin bir düşüş göründü.

Kaynak: Coinstats

Yazının yazıldığı tarihte, SOL 24 saat içinde yaklaşık %4’lük yükseliş ile 162 dolar seviyesinden işlem görüyor.

SOL İçin İlk Kesinti Değildi

Bu, kesinti Solana’nın yaşadığı ilk kesinti değil. Aynı ana ağ Aralık 2020’de yaklaşık altı saatliğine çökmüştü. O zaman bile mühendisler ağı yeniden başlatmak için oy kullandılar.

Bu olaylar ve kesintiler yalnızca SOL cephesinde yaşanmadı. Örneğin IOTA’yı düşünün. Projenin ana ağı, art arda 11 gün boyunca kapalıydı. Birçoğuna göre, bu olaylar altcoini zaman içinde grafiklerde aşağı itmede etkili oldu.

O zaman Solana da aynı kaderi mi yaşayacak? Eh, bunu sadece zaman gösterecek.

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar