.

Mimblewimble Teknolojisi Nedir?

Mimblewimble(MW), diğer blok zincir altyapılarına göre daha ölçeklenebilir ve takip edilemez bir yapıya sahip yenilikçi bir uygulamadır. 2015 yılında Tom Elvis Jedusor takma isim bir kişi tarafından ortaya atılmıştır. Genel olarak Mimblewimble(MW)’ın temel fikirleri ortaya atılmış olsa da, pek çok soru yanıtsız kalmıştır. Sorunlar, sonraki yıllarda araştırmacı Andrew Poelstra’nın MW üzerinde yürüttüğü çalışmalarla geliştirilmesine sebep olmuştur. Mimblewimble’ı daha iyi bir hale getirmeyi amaçlayan Poelstra, kısa bir süre sonra Ekim 2016’da “Mimblewimble” başlıklı bir makaleyle çalışmasını kamuoyuna duyurmuştur.

Mimblewimble, geleneksel blok zincir teknolojilerinden daha kompakt yapısıyla ayrılır. Bu sayede ağa katılmak isteyen yeni kullanıcılar daha küçük boyutta bir zinciri indirirler. Aynı zamanda zinciri senkronize edebilmek ve doğrulaya bilmek oldukça kolaydır.

Mimblewimble Nasıl Çalışır?

Klasik blok zincirleri doğaları gereği şeffaftırlar. Ancak bu transparanlık, beraberinde bazı güvenlik ve gizlilik sorunlarına neden olmaktadır. Örneğin, bir kafeye kahve satın almaya gittiğiniz zaman, kafenin sizin cüzdanınızda ne kadar para olduğunu bilmesini istemezsiniz. Bu, aynı zamanda kişilerin varlıklarının ifşa olmasıyla, kötü niyetli kişiler tarafından zarar görebilmeleriyle sonuçlanabilir.

Bu nedenle Mimblewimble, transferler arasında sadece belirli miktarda bilginin aktarılmasını sağlar. Örneğin bir alışveriş yaptığınızda, market, sadece sizin ona ne kadar para yolladığınızı öğrenebilir. Bakiyeniz de ne kadar para bulunduğunu veya bu paraların kimler tarafından gönderildiğini bilemez. Bu sadece gönderi ve alıcının onayıyla gerçekleşen işlemlerle sağlanmaktadır. Dolayısıyla, gereksiz ve olası sorunlara yol açabilecek üçüncü tarafların bilgi sahibi olmasına izin verilmez.

Son olarak Mimblewimble, ölçeklenebilirliği ve güvenliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bitcoin’in sahip olduğu bütün dayanıklılığı kendi ağı üzerinde sağlayabilir. Oldukça sıkıştırılabilir olması nedeniyle, blokchain’in boyunu yeni katılımcıların rahatlıkla katılabileceği bir seviyede tutar.

Bizi Takip Edin: TwitterTelegramInstagram

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar