.

Kosova, Kış Boyunca Enerji Tasarrufu İçin Kripto Madenciliğini Yasakladı

Kosova Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, ilçe sınırları içinde kış mevsimi boyunca enerji tasarrufu için kripto para madenciliğine tamamen yasak getirdiğini duyurdu.

Kosova hükümeti, yılın en soğuk aylarında elektrik tüketimini azaltmak için kripto para madenciliğini yasakladığını belirtti. Ülke, Avrupa’daki diğer birçok ülke gibi, elektriğin keskin fiyat artışının neden olduğu bir enerji kriziyle boğuşuyor.

Küçük Balkan devleti Kosova, Doğu Avrupa’da havaların soğumaya başlamasıyla son birkaç aydır elektrik kesintileriyle karşı karşıya kaldı.

Sorunları çözmeye çalışan yerel hükümet, yakın zamanda enerji arzına yönelik acil durum önlemlerini değerlendirmek üzere bir Teknik Komite kurdu. Haber kaynağı Gazeta Express’in bildirdiğine göre , ajansın tavsiyesine dayanarak, Kosova Ekonomi ve Enerji Bakanı Artane Rizvanolli, ülke topraklarındaki tüm kripto para birimi girişimlerini durdurdu .

Milletvekili, “Bu eylemler, Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına daha fazla yük bindirmeden enerji krizinin üstesinden gelmek için elektrik üretim kapasitelerinin, enerji iletim veya dağıtım kapasitelerinin beklenmedik veya uzun vadeli potansiyel eksikliğini ele almayı amaçlıyor” dedi.

Birkaç hafta önce yetkililer, önümüzdeki iki ay boyunca ülkenin enerji ithalatı için daha fazla fon ayırmasına ve enerji kullanımına katı kısıtlamalar getirmesine izin veren bir olağanüstü hal ilan etti.

Kosova, elektriğinin çoğunu kömürle çalışan elektrik santrallerinden üretmektedir. Tüm kıtadaki son fiyat artışına rağmen, ülke hala Avrupa’daki en uygun enerji maliyetlerinden birini sağlamaktadır ve bu da onu kripto para madencileri için çekici bir yer haline getirmektedir.

Aynı Uygulama İran’da Var

Geçen yılın sonunda, İran Enerji Bakanlığı ayrıca yerel yetkili kripto para madencilerine faaliyetlerini geçici olarak askıya almalarını emretti .İlginç bir şekilde, İran hükümeti 2021’in en sıcak aylarında da aynı yasağı uygulamıştı . Geçen Mayıs ayında, ülkenin enerji ağını bozduğu iddia edilen elektrik kesintileri için bitcoin madenciliği suçlanmıştı. Bunu takiben, yetkililer dört aylık bir süre boyunca tüm kripto para madenciliği çalışmalarını durdurmuştu.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar