.

Kripto Para Borsası Huobi Global Bu Ay Çin’den Tamamen Ayrılıyor

Kripto para borsası Huobi Global, Çin pazarından tamamen çıkma niyetini açıkladı. Çin merkezli kripto ticaret platformu, yıl sonuna kadar anakaradaki mevcut kullanıcılar için işlemleri durduracağını belirtti.

Huobi Global, Çin’deki Hizmetlerini Durdurdu

Kripto borsası Huobi Global, bu ay Çin anakarasındaki kullanıcılar için hizmetlerini durduracak. İngilizce yayın yapan Çin televizyon kanalı CGTN tarafından alıntılanan bir açıklamada şirket, Pazar günü 14 Aralık’ta Pekin saatiyle 11:00’den itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki kullanıcıların kripto para satın almalarına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Huobi Global, satın alımı durdurmasının ertesi gününde (15 Aralık) kripto borsa işlemlerini durduracağını ve tüm kripto varlık ticaretini 31 Aralık’ta saat 12:00’ye kadar sonlandıracağını daha ayrıntılı olarak açıkladı. Ancak, yatırımcılar yine de hesaplarına giriş yapabilecek ve Eylül ayından bu yana Çin’den yeni müşteri kabul etmeyen platform, kalan varlıklarının önümüzdeki 1-2 yıl içinde geri çekilebileceğini vurguladı.

Raporlar, birkaç kripto para borsasının 2021’in sonuna kadar Çin pazarından çekilmeye hazırlandığını belirtiyor. Borsaların Çin anakarasında faaliyetlerini sonlandırma kararı, Çin hükümetinin yasaklama kararları, Pekin’in bu yıl kripto para işlemlerine kısıtlamaları tekrarlama ve ardından ticaret ve madenciliğe yönelik bir kısıtlama getirme kararından sonra geldi. Listede Huobi Global’in yanı sıra Binance ve Kucoin gibi diğer büyük borsalar da yer alıyor.

Devlet tarafından işletilen CGTN, Çin’in küresel kripto para birimi çöküşü dediği şeyin ortasında kripto pazarını sınırlama çabalarını hızlandırdığını belirtiyor. Haber servisi, “Son derece değişken dijital para birimlerinin finansal ve parasal sistemlerin istikrarını baltalayabileceğine, sistemik riski artırabileceğine, finansal suçları teşvik edebileceğine ve yatırımcılara zarar verebileceğine dair endişeler artıyor” diye ekledi.

Çin Halk Cumhuriyeti, 2017 yılında kripto ile ilgili faaliyetleri yasakladı ve hükümet dijital para ticareti ve kripto para satışlarının peşine düşerken, yetkililer bu bahara kadar madenciliğe müdahale etmemişti. Fakat, yasaklar bu kez madencileri de vurdu, yaklaşık 5 ay önce Çin sınırları içerisinde Bitcoin ve her hangi bir kripto paranın madenciliği yasaklandı.

Yasakların ardından bir çok büyük ve küçük ölçekli madenci şirketi, faaliyetlerine devam edebilmek için deniz aşırı ülkelere göç etti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar