Kripto Para Hırsızı Lisede Bölüm Birincisi Çıktı

2 milyon dolar gibi büyük bir soyguna imza atan kripto para hırsızı kişi liseli bir öğrenci çıktı. Genellikle kripto para hırsızı denildiği zaman insanların aklına büyük suç şebekeleri veya hack grupları gelmektedir ama bu kripto soygunda ne bir çete ne de bir hack grubu bulunuyor. 2 milyon dolar gibi büyük bir miktarı tek başına çalan soyguncunun Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston eyaletinde okuyan bir lise öğrencisi olduğu açıklandı.

Fox News’in yayınladığı habere göre, Massachusetts’te okuyan ve bölüm birincisi olan lise öğrencisi Joel Ortiz isimli kişinin 2 milyon dolarlık vurgunu yaptığı söyleniyor. Joel Ortiz’in bu kripto soygunu yaparken de hiç kimseden yardım almadığı belirtiliyor. Ortiz’in yazılım ve programlama alanında uzman olduğu ve bu nedenle okulunda bölüm birincisi seçildiği verilen bilgiler arasında yer alıyor. Ortiz’in 2 milyon dolarlık hırsızlığı kripto para yatırımcıların hesabını ele geçirerek yaptığı düşünülüyor.

Kripto Para Hırsızı Lisede Bölüm Birincisi Çıktı

Kripto Para Hırsızı İçin Kefalet Bedeli 1 Milyon Dolar

Yaptığı bu büyük vurgunun ardından Temmuz ayının ortasında gözaltına alınan Ortiz’in serbest kalması için ödenmesi gereken kefalet bedelinin 1 milyon dolar olarak belirlendiği açıklandı. Ortiz’in vukuatlarının bu kadarla sınırlı olmadığı düşünülüyor. Hırsızın ayrıca bilgisayar korsanlığı, veri ve kimlik hırsızlığı yaptığı da düşünülüyor ve bu nedenle Ortiz’in ilerleyen dönemlerde bu suçlardan da yargılanacağı belirtiliyor.

Sahte Kimlik Kullanarak Hesapları Ele Geçirdi

Ortiz’in kurbanlarına başta kripto para bağışında bulunmaları için küçük tekliflerde bulunduğu daha sonra bağış yapan kişilerin hesaplarını ve bilgilerini ele geçirdiği, bu bilgileri kullanarak da insanların dijital paralarını çaldığı söyleniyor. Öncelikli hedefi Kalifornia’lı yatırımcılar olan liseli hırsızın, 20’den fazla Kalifornia’lı yatırımcıyı soyduğu aktarılan bilgiler arasında bulunuyor.

Yaptığı bu suçların yanı sıra normal hayatında herkesin örnek bir kişi olarak gösterdiği Ortiz’in yakınları böyle bir şey yaptığına inanamıyor. Liseli hırsızın okulundaki robot geliştirme topluluğunun lideri olduğu, öğrencilere kodlama ve yazılım öğrettiği ve bölüm birincisi otoritesine sahip olduğu biliniyor.

Böyle bir kişinin nasıl büyük bir suç olan hırsızlığa bulaştığı ise tartışılan konular arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir