Kripto Para Nedir ? Nasıl Alınır ?

Geçtiğimiz son 1 (bir) yıl içerisinde sürekli  olarak gündemde olan konulardan biri olan Bitcoin Dünya çapında bir üne kavuşmuş durumda. Ve bu durum insanları cezbettiği gibi , akıllara şu soruyu getiriyor “ Bitcoin nasıl alırım” nerden Bitcoin alırım gibi soruları akıllara getirmekte.Günümüz Dünyasında İnternet ortamında tonlarca bilgi bulunmakta ve insanlar bu bilgilere istedikleri şekilde ulaşabilmektedir fakat Bitcoin ile ilgili yazılan çizilen ve buna benzen Kripto Para lar ile ilgili bilgiler genellikle kafa karıştırıcı ve tabiri caiz ise bilgi kirliliğinden ibaret.Bu yazımızda sizler için Bitcoin’i  nerden ve nasıl alabileceğinizi ve Bitcoin’in yapısından bahsedeceğiz;

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır ?

Kripto Para Nereden Alınır ?

Bitcoin i şuanda almanın yolu, Kripto Para Borsalarından geçiyor, Türkiye’de bu konuda faaliyet gösteren Kripto Para borsalarından Bitcoin(BTC) , Ethereum(ETH), Litecoin(LTC), Ripple (Xrp) gibi kripto paraları alabilirsiniz .Bitcoin ve diğer Alt Coinleri almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bazı  temal hususlar vardır . Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Bitcoin ve diğer Coinlerin alınacağı Borsanın son 24 saat içerisindeki işlem hacmine bakılmalıdır.
  2. Bitcoin Borsa sının sizin alım satımlarınızda uyguladığı komisyon ücreti.
  3. Borsanın bilinirliği ve arayüzünün kullanıcı dostu olması

Yukarıda saymış olduğum hususlara ne kadar dikkat ederseniz , kendi güvenliğinizi o kadar arttırmış olursunuz.Bitcoin dünyaca Popüler olduğu 2017 yılından öncesine kadar pek fazla insan tarafından neredeyse bilinmiyordu. Günümüze geldiğimizde yerli ve yabancı bir çok Kripto Para Borsası bulunmakta.

Yerli Borsalar Hangileridir ?

BTCTürk > www.btcturk.com  Bitcoin, Ripple ve Ethereum Alıp satabileceğiniz bir borsa
Paribu > www.paribu.com Şuan için sadece Bitcoin alıp satabileceğiniz bir borsa
Koinim> www.koinim.com Bitcoin , Litecoin ve Bitcoin Cash Alıp satabileceğiniz bir borsa.

Bitcoin Borsası

Borsaların almış olduğu komisyonlar ise şu şekildedir;
BTCTürk %0.2 – %0.35 + KDV
Paribu  %0.3 – %0.4
Koinim  %0,4

Hangi borsadan Bitcoin ya da hangi Kripto Para yı almak istiyorsanız öncelikle Borsa’ların resmi sitelerinden üye olmanız gerekmektedir. Bu noktada  dolandırılmamak adına sitenin doğru olduğundan emin olunuz. Daha sonra Borsa içerisinde yer alan para yatırma talimatlarına uyarak almak istediğiniz Bitcoin ya da Altcoin için yatıracağınız Türk Lirasını Borsa hesabına yatırdıktan sonra ödeme bildirimi yaparak alım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kripto Para Nedir ? Nasıl Alınır ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir