test

.

Kripto Para Piyasası Neden Çöküşte, Piyasayı Bundan Sonra Ne Bekliyor?

Kripto para piyasasındaki mevcut oynaklığı anlamamız için, düşüş eğilimini artıran çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmamız lazım diyebiliriz.

21 Ocak Cuma, genellikle piyasada önemli miktarda oynaklıkla sonuçlanan opsiyonların sona erme tarihinin son günüydü.

O zamanki açık vadeli işlem sözleşmelerinin miktarına göre, Bitcoin’in (BTC) başlangıçta Perşembe akşamı Cuma gününe doğru deneyimlediği önemli fiyat oynaklığı tahmin edilebilir bir durumdu.

Rusya ile Ukrayna Arasındaki Gerilim

Yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin önümüzdeki günlerde genel olarak piyasaların fiyat hareketlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor.

Geçen hafta Rusya Merkez Bankası kripto para ticaretinin , madenciliğinin ve kullanımının yasa dışı olmasını öneren kripto paranın tamamen yasaklanması için çağrıda bulundu.

“Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler ” raporu, kripto para birimlerinin bireyler için paralarını ulusal ekonomiden çekmeleri için bir çıkış noktası sağladığını, bu durumun da paraları zayıflatması ve düzenleyicinin optimal para politikalarını sürdürme işini daha zor hale getirmesi riskini taşıdığını” belirtti.

Sonuç olarak, hem Çin hem de Rusya kripto para birimlerini tamamen yasaklamaya karar verirse, vatandaşları bu özel sektöre girme fırsatından mahrum bırakılacak iki büyük ekonomi olacaklar.

Pay Piyasaları da Kırmızıda

Nasdaq’ın da gösterdiği gibi, başka yerlerde hisse senedi piyasaları da bir gerilemeyle karşı karşıya; Nasdaq, günün erken saatlerinde kısa bir toparlanmanın ardından Cuma günü %2.72 düşüşle haftayı negatif bölgede kapattı. 

İlginç olarak, Nasdaq hisse senedi piyasasındaki mevcut duyarlılık, koronavirüs pandemisinin küresel piyasaları etkilemeye başladığı Mart 2020’de meydana gelen çöküşten daha zayıf denilebilir.

Grafiklere bakıldığında, NASDAQ Composite’in gerçek fiyat hareketini temsil eden mavi çizgi ve şu anda piyasadaki gerçek korku ve düşüş eğilimini yansıtan kırmızı çizgi ile piyasanın düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

Nasdaq piyasa hissi Kaynak: Hulbertrations

Ek olarak, Hulbert Nasdaq Duyarlılık Endeksi tarafından değerlendirilen genel duyguya bakıldığında, mevcut veri noktasının -%70 olduğu belirtildi. 2020 Mart ayı çöküşünde en düşük seviye -%60 idi, bu da Nasdaq için mevcut hissiyatın artık pandemi piyasası korkusunun zirvesinden daha düşük olduğunu gösteriyor.

Finansal analist Mark Hulbert şunları belirtti: “Ayı eğilimi o kadar uç noktaya düştü ki, önemli bir borsa rallisini destekliyor.”

Piyasalarda Aşırı Korku 

NASDAQ hissiyatı ile birleştirildiğinde, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 22 Ocak Cumartesi itibariyle mevcut fiyatı 35.404 dolar ile 13 – ‘Aşırı Korku’ seviyesinde olarak kayda geçti. 

Bu aşamada kripto piyasasının düzeltilmesinin ana akım medyada daha fazla yer almasıyla birlikte sosyal medya paniği arttıkça bu göstergenin önümüzdeki birkaç gün içinde 10’un altına düşebileceği öngörülüyor.

Korku ve açgözlülük endeksi, diğer şeylerin yanı sıra volatilite, sosyal medya ve Google trendleri dahil olmak üzere çeşitli veri noktalarına ve toplu bir piyasa duyarlılığının değerlendirilmesini sağlayan bilgilere dayanmakta.

Kripto Para Piyasası, Değerini Bir Günde 350 Milyar Dolar Sildi

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri, kripto para piyasasındaki hızlı düşüş artmaya devam ederken, değerlerinin yüz milyarlarca dolar düştüğünü gördü.

Önceki gün %12,02’lik bir düşüşün ardından, kripto piyasa değeri 22 Ocak Cumartesi günü itibariyle 1,62 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Kripto para piyasa değeri tek bir günde 356 milyar dolar azalarak 1,98 trilyon dolardan 1,62 dolara düştü.

Grafiklerde Bitcoin’in bu sırada en yüksek hacmi yaşadığı görülüyor. Yine de, RSI’nin şu anda en düşük noktasında olduğu ve günlük bazda 2020 Mart’ındaki gerçek çöküşten bu yana en fazla satım yaptığı ve önceki en düşük noktalara (Eylül 2019 ve Kasım 2018’deki hamleler) sırasında ulaşıldığı da görülebiliyor.

Önümüzdeki hafta piyasalardaki tepkiyi gözlemlemek için kritik bir hafta olacak; sadece normal bir düzeltme mi görüyor yoksa hızlanacağı pazarlara daha derin bir dalış mı yapacak? Buna bağlı olarak, Bitcoin’in izlenmesi kritik olan 35.000 dolarlık bir destek seviyesinde asılı kaldığını da görüyoruz.

Saylor ve Bukele Bitcoin’de Yükselişini Sürdürüyor

Bu yılki kripto pazarındaki düşüşün, katkılarının da olduğunu düşünen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bu durumu incelemeye devam ediyor. CEO röportajında

“Bence burada çok fazla dinamik var. Kripto ekosisteminin tamamına bakarsanız, bir dizi düzenleyici belirsizliğe, özellikle de sabit paralar ve kripto belirteçleri hakkındaki düzenleyicilerin belirsizliğine rastlarsınız. Bunların menkul kıymet olup olmadığını düşünürsünüz ve bu biraz endişe yaratıyor, ” açıklamalarında bulundu.

Saylor, özellikle Bill Miller gibi ünlü yatırımcıların portföylerinin önemli bir yüzdesini son zamanlarda amiral gemisi kripto para birimine tahsis ettiği gerçeği göz önüne alındığında, kurumlar için Bitcoin şimdi “harika bir giriş noktasında” diye de ekledi.

Bitcoin değerindeki düşüşe rağmen, Michael Saylor firmasının 5 milyar dolarlık zulasını satma niyetinde değil. Aynı şekilde, El Salvador’un başkanı Nayib Bukele bugün, ülkesinin “sadece 15 milyon dolara 410 Bitcoin aldığını”açıkladı.

Bu son satın alma, ülke Bitcoin’i yasal olarak tanıdığından beri El Salvador için en ucuz satın alma işlemi olarak kayda geçti.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz! 

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar