Kripto Para Piyasası’nın Mağdurları

Bitcoin’in 2017 yılında yakaladığı yükselişle birlikte birçok insan tarafından da bilinirliğini arttıran kripto para piyasası birçok insan için yeni ve ilginç deneyimler sundu. Özellikle geçmiş dönemde borsa deneyimine sahip olan birçok insan için kripto para ve özellikle de Bitcoin bir anda popüler oldu. Hatta bu konuda deneyimi olmayan insanlar bile bilgisayar başında Bitcoin’in değerlerinin artışını takip etti denebilir.

Kripto Para Piyasası’nın Mağdurları

Bitcoin, Herkesi Zengin Etti Mi?

Bitcoin’in özellikle 2017’nin son aylarında yaşadığı yükseliş herkesi kendine hayran bırakan cinstendi. Sean Russel’da Bitcon satın almış ve değerlenmesini bekleyen takipçilerinden biriydi. Sean Russel’ın aldığı 120 bin dolarlık Bitcoin’ler nerdeyse bir ayda 500 bin dolarlık bir miktara ulaşmıştı. Bu sürece inanamadığını ve daha da çok kazanma hırsına kapıldığını dile getiren Sean Russel, kazanımlarının devam etmesini soluksuz takip ettiğini ifade ediyor. Ne var ki bu durum fazla uzun sürmediğini ve yatırımlarının kısa sürede erimeye başladığını aktaran Sean Russel, parasının değerini korumak için başka girişimlerde de bulunduğunu söylüyor. Şöyle ki Bitcoin’in değer kaybetmesiyle birlikte parasını Ethereum, XBT ve Ripple’a da yatırdığını ancak beklediği geri dönüşü alamadığını söylüyor.

Şu anki durum itibarıyla Sean Russel yatırımının % 95’ini kaybetmiş durumda olduğunu belirtiyor ve durumunun düzelmesine dair umudunun kalmadığını belirterek, travmatik bir olay yaşadığını söylüyor.

Uzmanların Kripto Para Piyasası’nın Mağdurları İle İlgili Görüşü

Sean Russel bu olayı yaşayan tek kişi değil. Birçok insan benzer süreçlerden geçtiğini kripto para piyasasının onları mağdur ettiğini söylemekten çekinmiyor. Bitcoin’in hızlı yükselişi yatırımcılara fazlasıyla cazip gelirken sonrasında yaşadığı düşü birçok insan için hayal kırıklığından çok daha fazlasına sebep oldu. Konuyla ilgili uzmanlar bunun ilk kez yaşanan bir süreç olmadığını, yüksek risk barındıran bir sektör olan kripto para piyasasının borsa sektöründe olduğu gibi birçok insan ekonomik sıkıntılara ve buhranlara sebep olabileceğinin bilinmesi gerektiğini belirttiler. Uzmanlar, bu tarz durumlarla karşılaşmamak için yapılacak olan yatırımlarla ilgili  çok iyi bir tahlil sürecinin takip edilmesi ve  ardından yatırımların yapılması gerektiğini özellikle vurguluyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir