Kripto Para Piyasasının Son Durumu

Ethereum’un kurucusu ve CEO’su olan Viatlik Buterin’in geçen hafta Hong Kong’da katıldığı bir konferans sonrasında kripto para piyasasına yönelik bazı açıklamalar gündeme oturmuş vaziyette. Şöyle ki açıklama sonrasından ETH’nin değerinin hızlıca düşmesine bağlı olarak birçok kişi tarafından doğrultusunda ETH’nin resmen çöküşünü başlatmış olduğu iddia edildi. Buterin’in açıklamasından sonrada da ETH hızlıca değer kaybetmeye devam etti.

Bu durumun düzeltilmesi adına Buterin’in aslında sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia ettiği bazı düzeltme tweetleri attı. Ancak duruma tepkiler ve Buterin’in iddiasına karşı tepkiler de gecikmedi. Piyasada konuşulan en önemli şeylerden biri olduğuna şüphe yok.

Kripto Para Piyasasının Son Durumu

Viatlik Buterin’in Aslında Demek İstediği Neydi?

Açıklamasının yanlış değerlendirildiğini iddia etmesi üzerine bir açıklama tweeti atan Buterin, kripto para piyasasının tamamen çöktüğünden değil sadece 2017’de yaşanan büyüme oranına kıyasla daha az bir büyüme beklenmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. Açıklamasının devamında da kripto para piyasasındaki büyümenin katılımcı üzerinden dışarıdan değil de derinden gelmesi gerektiğini düşündüğünü vurguladı. Derinden gelecek olan büyüme, piyasanın gerçek kullanımdan yer almasına bağlı olarak kazanılacak yeni bir alan olarak da görülmektedir.

Viatlik Buterin’e Gelen Tepkiler

Kripto para piyasasının önceki keşfedilmemiş dönemi atlattığını ve artık hemen hemen sıradan insanlar tarafından dahi biliniyor olmasından dolayı yeni bir katılımcı akınının yaşanmayacağını ifade eden Buterin’e tepki gösterenlerden biri de Binance COE’su Zhao’ydu. Buterin’in açıklamasına net bir şekilde katılmadığını belirten Zhao, kripto para piyasasının onun tahmin edemediğinden çok daha büyüyeceğine inandığını söyledi. Hatta açıklamalarına devam ederken kripto paranın şu an en hızlı büyüyen şirketler grubundan olan Amazon ve Apple’dan çok daha hızlı bir şekilde büyüyerek 10 trilyon USD değerine ulaşacağını iddia etti.

Zhao’nun bu açıklamaları meslektaşı olan Joseph Lubin tarafından da destek buldu. Joseph Lubin de büyümenin tahmin edilenin bile üstünde olacağını düşünenlerden olduğunu gizlemedi. Ne var ki piyasa gerçeklerine baktığımızda şu an için özellikle Ethereum’un son on bir ayda yaşadığı düşüşle birlikte piyasaya ciddi bir dalgalanmanın hâkim olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir