Lightning Network Nedir?

Bitcoin ve diğer altcoin cüzdanları arasında gönderimler için standart komisyonlar alınmaktadır. Bu komisyon, işlemin minerlar tarafından onaylanması için kesilir ve lightning network teknolojisi ise komisyonu ortadan kaldırır.

Blockchain teknolojisinde para alım-gönderimi ve yeni kripto para biriminin üretimi kod zinciri olarak birbiri ardına ekler. Kodların çözülmesi ve işlemlerin onaylanması için de “minerlara” yapılan işlem üzerinden komisyonlar ödenir. Komisyon ödenmesi, işlem onayını hızlandırıp Bitcoin gönderimini hızlandırsa da, kullanıcı dostu değildir. Hele ki Bitcoin’in değeri artınca komisyonlar fahiş seviyelere çıktı. Blockchain’in ihtiyaç duyduğu hızlı ve komisyonsuz ödeme teknolojisinin temelleri atılmaya başlandı.

lightning network

Lightning Network Sistemi Nasıl İşler?

Üçüncü taraf onayının kaldırılmasıyla birlikte işlem sürelerini kısaltan lightning network teknolojisi karşılıklı imza yöntemini kullanır. Nedir, nasıl işliyor diyenler için bir örnekle anlatalım:

A kişisi, B kişisine 1 Bitcoin gönderim yapmak istediğinde, B kişisine ait cüzdan kodunu girer ve gönderimi yapar. Gönderim sırasında alıcı cüzdan bir imza üretir ve bu imza göndericinin cüzdanı ile eşleşir. Saniyeler içinde bakiye karşıya aktarılır ve multisignature ile işlem güvenliği sağlanır. İşlemin tam anlamıyla onaylanması 5-7 gün sürer. Bu onay sürecinde alıcı, edindiği Bitcoin’i başka cüzdanlara aktaramaz.

Bu işlem mantığında bazı dezavantajlar vardır. Gönderici, gönderdiği Bitcoin’i geri çekebilir. Bu özelliğin istismar edilmemesi için multisignature sadece “sıcak cüzdanlarda” kullanılabilir. Eğer alıcı, bir ürün karşılığında bu Bitcoin’i alıyorsa ve gönderici parayı geri çektiyse cüzdan yöneticisine başvurabilir.

Multisignature Avantajları

Karşılıklı imza sisteminin en büyük avantajı, komisyon ücretinin ve bekleme süresinin olmaması. Böylece Bitcoin küçük miktarlardaki alışverişlerde de kullanılabilir oluyor. Lightning network olmadan bir kahveye 3 lira (örnek Bitcoin karşılığı) yerine 70 lira ödemek zorunda kalırsınız. Fakat bu teknoloji, miner onayını bir haftalık standart süreye yayar, bakiyeyi de önceden onaylar.

Bitcoin için geliştirilen bu teknoloji gelecekte dijital paraların gündelik alışverişlerde kullanılabilmesinin temeli. Akıllı cihazlardan QR kodu okutarak veya NFC teknolojisi ile hızlı ve güvenli işlemler yapılabilecek. Diğer yandan da Bitcoin ve altcoinlerin kullanılacağı kredi kartlarının hayatımıza gireceği günü yakınlaştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir