.

Lightning Network Nedir?

Lightning Network nedir? Lightning Network, Bitcoin blok zincirini daha verimli hale getirmek üzere planlanmış, açık kaynak kodlu olarak yürütülen bir geliştirmedir.

Merkezi olmayan blok zinciri sistemlerinde anlık olarak yüksek miktarları güvenli bir şekilde transfer edilebilmesi, hızlı ve ucuz para transferine olanak sağlaması gibi özelliklerin yanı sıra; Ethereum blok zincirinde çalıştırılabilen akıllı sözleşmelerin bir benzerinin de Lightning Network içinde olacağı belirtiliyor.

Lightning Network’ün en önemli özelliklerinden biri de Payment Channel’dır(Ödeme Kanalı). Payment channel ile birlikte kullanıcıların küçük miktarlarda (micro payments) ve hızlıca para transferi yapmalarına olanak sağlanacaktır.

Örneğin; internetten izleyeceğiniz bir film için kiralama bedeli olan 0.0001 BTC ödemeyi anında, düşük hatta bedava işlem ücreti ile yapacaksınız şuan ki sistemde bunu yapmanız tabi ki mümkün fakat ödeyeceğiniz tutardan daha fazla miktarda işlem ücreti ödemeyi ve para transferinin yaklaşık olarak 30 Dakika içinde karşı tarafa ulaşmasını göze almalısınız.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning ağının temel çalışma prensibi, akıllı sözleşmeler ve imzalı komutlardan ibarettir. P2P (eşler arası) mekanizması ile çalışan bir fonlama işlemi olarak tarif edilebilir. Eşlerden biri veya her ikisi, transfer işlemi için fon sağladığında ödeme kanalı oluşur ve bu kanallar üzerinden transferler yapılır.

Başlangıçta genel ve özel olmak üzere iki anahtar değiştirilir ve böylece fonların kolay erişilerek harcanması sağlanır. Fakat LN devreye girdiğinde imza takası olmaz çünkü harcamaların ana blok zinciri tarafından tanınmasını önlemek gereklidir. Bu yüzden iki taraf kendi aralarında harcama işlemlerini doğrulamak adına tek bir anahtarı değiştirirler. Buna taahhüt işlemleri de denir. LN ağındaki eşler, birbirleri ve başka bir LN ağındakilerle sonsuz sayıda taahhüt gerçekleştirebilirler.

Faydaları Nelerdir ?

Lightning Network nedir? sorusunu cevapladık, peki Lightning Network‘ün faydaları nelerdir?

Ölçeklenebilirlik problemi üzerine odaklanmakta olan Lightning Network, blok zincir üzerindeki trafiği büyük oranda çözmüş olacaktır.

Çift taraflı ödeme kanalları sayesinde ve saniye başına düşen işlem adedindeki artışla transferlerin daha hızlı gerçekleşmesine olanak tanınacaktır.

1 Satoshi kadar mikro ödemeler yapılabilmesine olanak sağlanacaktır. İşlemler ana zincir dışında yapıldığı için daha düşük ücretler ödenecektir.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar