test

.

Litecoin(LTC) Nedir?

Litecoin, temel olarak Bitcoin ile aynı prensipte çalışan alternatif bir blockchain modeli ve kripto para birimidir. Eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından kurulmuştur ve diğer pek çok kripto para gibi Bitcoin üzerinde yaşanan bazı sorunlarına kendi ağında çözüm bulmak için ortaya çıkarılmıştır.

Yetenekleri ve işleyişi temel olarak Bitcoin ile benzerdir. Merkezsiz ve açık kaynak kodludur. İkinci kripto para olma özelliğine sahiptir. Bitcoin altyapısına benzer olmasına karşın, daha hızlı işlem yapma ve hızlı blok işleme özelliğine sahiptir.

Litecoin Ne işe Yarar?

LTC, esinlendiği BTC gibi güvenli ve deniz aşırı mesafelere hızlı transfer işlemi gerçekleştirmek üzere ortaya çıkarılmıştır. Temel olarak değer değiş-tokuş aracı özelliği ile öne çıksa da, aslında merkezsiz ve şeffaf oluşu gereği toplumsal ve bireysel pek çok alanda altyapı hazırlayabilir.

Bitcoin’e alternatif olarak daha hızlı transfer işlemi gerçekleştirmesinden dolayı, kripto para dünyasına alternatif bir altyapıdır.

Litecoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

LTC madenciliği Proof of Work(iş kanıtı) mekanizması ile yapılır. PoW, Bitcoin aksine daha geniş donanımlarla değil, sadece madencilik için üretilmiş ASIC isimli cihazlarla sağlanır. Kişisel bilgisayarlar ile yapılan madencilik, LTC için yetersiz kalmaktadır.

Temel prensibi, blockchain üzerine işlenecek veriler için gerekli olan şifrenin hesaplanması üzerine madencilik yapılır. Madenciler gerekli düzeyde donanım ve yazılım ile madencilik yapabilirler. Hesaplama işlemleri güvenlik nedeni ile çok zor olacak şekilde tasarlanmıştır. Dileyen kullanıcılar madencilik havuzlarına katılarak, diğer madenciler ile birlikte çalışabilir. Bu havuzlarda ödül olarak kazanılan LTC kazım gücü hesaplanarak bölünür.

Litecoin(LTC) Nasıl Satın Alınır?

LTC, madencilik yapılarak kazanılması dışında kripto para borsalarından da satın alınabilir. Binance, FTX veya BTCTurk üzerinden cüzdan sahibi olabilir ve TRY,USD veya geçerli işlem çiftleri ile LTC satın alabilirsiniz.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Önceki İçerikChiliz Nedir?
Sonraki İçerikBlockchain Nedir?

Öne Çıkan Başlıklar