test

.

Malezya’da Yasa Dışı Faaliyet Gösteren Binance’e Yaptırım

Küresel çapta en iyi kripto para borsalarından olan Binance’e yaptırım şoku. Malezya yasa dışı olarak faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Binance’e 14 iş günü ardından yaptırımda bulunacağını yatırımcılara duyurdu.

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC) bugün ülkede yasa dışı faaliyet gösterdiği iddiasıyla Binance hakkında işlem başlattı. Cuma günü yayınlanan duyuruya göre , Menkul Kıymetler Komisyonu (SC), Binance’e karşı halka açık bir uyarı göndererek borsanın tüm varlıklarını ve ülkedeki operasyonlarını durdurmasını söyledi.

SC, kripto borsasının, Sermaye Piyasaları ve Hizmetler Yasası 2007’nin 7(1) ve 34(1) bölümlerinde bulunan gerekli kayıt yükümlülükleri olmaksızın, Dijital Varlık Borsası olarak yasa dışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini iddia ediyor. 

SC, Binance’in 2020 yılındaki uyarılara rağmen, Malezya sınırları içerisinde yasa dışı şekilde faaliyetlerine devam ettiğini belirtti.

Yaşananların ardından SC, Malezya’da yasa dışı olarak ülkede hizmet sunan birkaç dijital varlık borsasını içeren bir “Yatırımcı Uyarı Listesi” yayınladı.

Binance’e Karşı Yaptırım Kararı

Dört Binance kuruluşu Binance Holdings Limited, Binance Digital Limited, Binance UAB ve Binance Asia Services Pte Ltd‘dir. 

Bu dört kuruluşun tamamına 26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren, 14 iş günü içinde web sitesini (www.binance.com) ve mobil uygulamalarını devre dışı bırakmaları emredildi . Ayrıca, tekrardan dört kuruluşun tamamına da medya ve pazarlama faaliyetlerini derhal durdurmaları, Malezyalı yatırımcılarının kripto borsasının Telegram grubuna erişiminin engellemesi emredildi

Binance CEO’su CZ’ye de ayrıca yukarıdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi talimatı verildi.

Binance'e Yaptırım Kararı
Binance’e Yaptırım Kararı

SC, yukarıdaki yaptırım eylemi duyurusunu, yatırımcılara uyarıyla tamamladı. Uyarı şu şekilde;

“Yatırımcılara yasa dışı dijital varlık borsalarıyla işlem sağlamayı ve bu borsalar aracılığıyla yatırım yapmayı bırakmaları tavsiye ediliyor. Şu anda Binance’de hesapları olanların platformları üzerinden alım satımı derhal durdurmaları ve tüm yatırımlarını derhal geri çekmeleri şiddetle tavsiye ediliyor.”

Binance’in Yaşadığı İlk Sorun Bu Değil 

Binance’e yaptırım gerçekleştiren ilk olarak Malezya değil. Dünyanın farklı bölgelerinde, Cayman Adaları, İtalya, Japonya ve bazı diğer ülkeler, Binance’i hedef alarak borsanın kendi yetki alanlarında yasal olarak faaliyet göstermediğini iddia ediyor ve uyarıyor.

İngiltere’de, Mali Davranış Otoritesi yakın zamanda Binance Markets Limited hakkında bir yatırımcı uyarısı yayınlayarak, kuruluşun kara para aklamayla mücadele standartlarındaki bariz eksikliğine ve firmanın bir genel merkezinin olmamasına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar