test

.

Mastercard CEO’su BTC ‘ye İlgi Duymuyor

Geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin hakkında olumsuz eleştiride bulunan birçok büyük yatırımcı Bitcoin’i alternatif bir varlık sınıfı olarak kabul etmeye ve hatta yatırım fonları arasına dahil etmeye başladı. Ancak durum böyle olsa da, Mastercard CEO’su Ajay Banga Bitcoin hakkında görüşlerinde kararlı olduğunu vurguladı.

Fornute dergisi tarafından yapılan röportajda kripto paralar hakkındaki sorulara;

Merkez bankası dijital para birimleri(CBDC) büyük ölçüde ilginç. Stable coinler biraz daha az. Bitcoin, ilginç sayılmaz.

Banga’nın bu görüşleri beklenmedik değil, ancak Exec uzun süredir Bitcoini eleştiriyor. Örneğin, Ekim ayında düzenlenen sanal Fortune Küresel Forumu sırasında, Bitcoin’de olan fiyat dalgalanmalarıyla alay etti.

“Bugün 2 Coca-Cola şişesine eşdeğer, yarın 21 Coca-Cola şişesine mal olabilecek bir para birimiyle ticarete dahil olan birini hayal edebiliyor musunuz? Bu yatırımcı kazanmanın bir yolu değil. Bu, onları finansal sistemden ‘korkutmanın’ bir yolu.”

Aslında, değişen yapıları nedeniyle hükümetlerin kontrolü dışındaki kripto para birimlerini “önemsiz” olarak da adlandırdı. Bitcoin’e olan antipatisi iyi bilinse de Mastercard Mogul, CBDC’ler ve stablecoin’ler hakkındaki görüşlerini yinelemekten çekinmedi . Banga’ya göre, CBDC’ler dünya çapında finansal katılımı iyileştirmek için daha uygun olabilir. Aslında, Mastercard kısa süre önce, çeşitli bankaların ulusal dijital para birimlerini değerlendirmesine ve keşfetmesine yardımcı olan sanal bir ortamda CBDC’leri test etmek için bir platform başlattı.

Stabilcoin’ler konusunda da Banga ve Mastercard’ın görüşleri tutarlı kaldı ve ödeme hizmeti liderinin haber odası portalı tarafından yayınlanan bir blogda;

“Tamamen açık olmak gerekirse, günümüzün tüm kripto para birimleri ağımızda desteklenmeyecektir. Sabit madeni paralar yakın geçmişe göre daha düzenlenmiş ve güvenilir olsa da, dolaşımdaki yüzlerce dijital varlığın çoğunun, gereksinimlerimizi karşılamaması için uyum önlemlerini sıkılaştırması gerekiyor.”

Şaşırtıcı bir şekilde, Mastercard’ın ezeli rakibi Visa, Bitcoin ile tamamen zıt bir yol izledi. CEO Al Kelly geçtiğimiz günlerde Visa’nın bu ayın başlarında bir Fortune podcast’inde “dijital altın” olarak adlandırarak en iyi kripto para birimini satın almayı planladığını açıkladı.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar