.

Metaverse Oyunları SpaceY 2025 ve Star Atlas, Sektöre Yenilik Getiriyor

Doğası gereği, video oyun sektörü sürekli gelişmek ve kullanıcı tabanı için bir sonraki büyük hamleyi aramak ve gerçekleştirmek zorundadır. Bu günlerde, bu hamle, oyun evreninde popülaritesi artan ve aynı zamanda oyun dışında karlı girişimler olduğu kanıtlanan metaverse oyunları gibi görünüyor. Mart 2021’de halka arz edilen ve ilk gününde pazar payının 40 milyar doları aştığını gören metaverse oyun platformu Roblox’u örnek verebiliriz.

Bu yazımızda son zamanlarda popüler olan metaverse oyunları, SpaceY 2025 ve Star Atlas’ı inceleyeceğiz. Aslında ikisi de metaverse oyunlarının yapabileceklerinin sınırlarını zorluyor.

SpaceY 2025 (SPAY)

SpaceY 2025, tamamen insanlığın uzaya kurgusal göçünü konu alıyor ve orada bir yerleşim görevi sırasında gerçekleşiyor. Oyun içinde oyuncular sanal yaratıcı roller üstlenebiliyor ve oyun içi varlıklar olarak NFT’lerden yararlanan Mars’taki insanlar için bir ekosistem geliştirmeye yardımcı olabiliyor.

Oyun içinde oyuncular haneleri için savunma oluşturabilir, NFT’ler toplayabilir ve sıralamalarını yükseltmek için bazı oyun içi görevlere katılabilir. Oyuna her ay yeni haritalar ekleniyor ve oyundan elde edilen gelirin %80’i, oyuncuların en iyi %10’unun paylaşabileceği bir ödül havuzuna ekleniyor.

Tüm bunların merkezinde, oylama amacıyla kullanılacak ekosistemin yerel SPAY tokeni var. Token (ve oylama için VP görevi gören oyun içi varlıkları) ile oyuncular, ödül paylaşım protokollerinin yanı sıra oyunun yönüne karar vermede yardımcı olabiliyor.

Star Atlas (ATLAS)

Star Atlas ise daha çok sanal alanlardan para kazanma üzerine kurulu bir oyun. Böylece oyun içi varlıklar yasal ihaleye dönüştürülebiliyor. Ayrıca oyuncular, inşaat, madencilik, petrol rafinerisi vb. gibi ödüller için bir takım aktivitelere katılabiliyorlar.

Ayrıca Star Atlas evreninde oyunculara gelir sağlayacak sanal meslekleri seçme imkanı da sunuluyor. Bu nedenle, oyuncular ne kadar tehlikeli bir iş seçerse, ödülleri de o kadar yüksek oluyor. Oyuncular ayrıca üç kampa ayrılacak ve saldırılar/baskınlar oldukça sık gerçekleşecek.

Yıldız gemileri savaştığında, kazananlar kaybedenlerin ganimetlerini alıp yok edebilir ve eğer bir oyuncunun gemisi yok edilirse, ilgili tüm varlıkları da yok olur. Mürettebat, arazi, ekipman vb. dahil olmak üzere tüm bu varlıklar NFT’ler tarafından temsil edilir. Bu NFT’ler, iki oyun içi tokeni ATLAS ve POLIS ile birlikte oyun içi ekonomik sistemi oluşturur.

Oyuncular oyun içinde öğeleri ve kaynakları topladıklarında, merkezi olmayan oyun içi pazarında ATLAS tokenleri karşılığında satış gerçekleştirebilirler.

Metaverse Oyunlarının Yörüngesi

Tüm haberlere ve gelişmelere göre, oyun endüstrisinin geleceği çok daha fazla metaverse oyununun piyasaya girdiğini görecek. Bunun nedenlerinden bazıları, onlara bağlı dünya inşası ve oyun içi varlıklardan yararlanma yeteneğidir.

Şuan için SpaceY 2025 ve Star Atlas gibi oyunlar bu sektörün potansiyelini gösterir durumda.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar