.

MicroStrategy, 424 Milyon Dolarlık Zarara Rağmen Bitcoin Satın Alacak

Mobil yazılım firması MicroStrategy, 2021 yılının ikinci çeyreğinde satın aldığı Bitcoin’lerden, 424.8 milyon dolarlık zarar ettiğini açıklamasına rağmen yakın zamanda daha fazla Bitcoin alımı gerçekleştireceğini belirtti.

Belirtilen zarar yalnızca 2021 yılının ikinci çeyreğinde satın alınan Bitcoin’lerden ibaret. Şirketin tüm zamanlı Bitcoin yatırımlarında ise 1 milyar dolardan fazla karı bulunuyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un Bitcoin’e olan inancının yanı sıra, ileride rezervlerine daha fazla Bitcoin eklemeye karar vermesinin nedeni bu olabilir. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Dijital varlık stratejimizin uygulanmasının sonuçlarından memnunuz. En son sermaye artırımımız, şu anda 105.000 Bitcoin’i aşan dijital varlıklarımızı genişletmemize imkan sağladı. İleriye dönük olarak, dijital varlık stratejimize ek sermaye dağıtmaya devam etmek niyetindeyiz.”

MicroStrategy CEO’su Saylor Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım olarak düşündükleri için, mayıs ayındaki sert düşüşe rağmen kripto varlığı elinde tutarak biriktirmeye devam etti ve şuan da şirket için her şey yolunda gidiyor. Ancak CEO, yakın zamanda, Bitcoin’in fiyatı dört yıl sonra bugün olduğundan daha düşük seviyede olursa, yatırım stratejisini yeniden gözden geçireceğini belirtti.

Şirketin şuan da elinde birim maliyeti ortalama 19.518 dolardan 105.085 BTC bulunuyor ve şuan da piyasa değeri yaklaşık olarak 4.2 milyar dolar ediyor.

İkinci Çeyrekte Tesla da Zarar Etti

Bu haftanın başlarında Elon Musk, ikinci çeyrek raporunda CEO’su olduğu Tesla‘nın Bitcoin varlıklarında 23 milyon dolarlık değer kaybı yaşadığını açıkladı. Her iki firma da Bitcoin’i “maddi olmayan varlık” olarak sınıflandırdığından, muhasebe kuralları gereği, varlığın değeri maliyet fiyatının altına düştüğünde bir değer kaybı(zarar) bildirmeleri gerekiyor.

Dijital varlık rakamları, finansal raporlama için yaygın olarak kullanılan ve kabul edilen muhasebe kurallarının bir parçası olan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) kullanılarak hesaplandı. 

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar