.

NFT Balon Mu? Bu Rastgele Sayılar Neden Milyon Dolarlar Ediyor?

NFT balon mu? Siyah arka planlar üzerine rastgele sayılardan oluşan NFT’lerin her biri yaklaşık 6,5 bin dolarlık bir başlangıç ​​fiyatından satılıyor, ancak projede bilmediğimizden daha fazlası var mı?

NFT çılgınlığı her gün yeni projelerle devam ediyor, her biri ortaya yeni gibi görünen bir şey sunuyor. Açıklamaya göre bu sefer The N Project (Zincirde depolanan rastgele oluşturulmuş sayılar) satışa sunulacak.

Siyah Bir Arka Plan Üzerinde Rastgele Sayılar

Değiştirilemeyen tokenların şu anda bir balon durumunda olup olmadıkları hakkında çok şey konuşuldu. NFT’ler algı farklılıkları nedeniyle çok incelikli bir konudur. Kullanıcı bir öğeyi kendisi için öznel değeri için satın alırsa, bunun abartılı bir piyasa davranışı olup olmadığını belirlemek zordur.

Ve NFT’ler için güçlü bir durum var, doğrulanabilir şekilde az olan dijital nesneler, oluşumları ve genel döngü zincir üzerinde izlenebilir, taklit edilmesi imkansız vb. Ancak, mevcut en çok satan NFT’lerin bazılarının değeri söz konusu olduğunda, bu tamamen başka bir hikaye.

Tabii ki, Ether Rocks, Punks, Apes veya yeni günlük aşırı proje her ne olursa olsun yatırımcıların uzun vadede iyi bir yatırım yapıp yapmadığını veya sadece bir miktar kâr için NFT’leri hızlıca elinden çıkarma mantığını izleyip izlemeyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Ancak gerçek şu ki her gün yeni projeler görüyoruz ve bunların arkasındaki fikir o kadar soyut olabiliyor ki sıradan bir kişinin tek bir NFT’ye 6,5 bin dolar harcamasını haklı çıkarması zor olabiliyor.

Söz konusu proje “N Project” olarak adlandırılıyor ve bu proje her biri siyah bir arka plan üzerinde 8 adet rastgele sayı içeren 8.888 NFT üretti. Tabii ki, hepsi bu kadar değil. Her sayının diziye dahil edilme olasılığı rastgeledir ve bazı sayılar diğerlerinden daha “nadirdir”, en az sayı 0’dır.

Peki İnsanlar Neden Sayılar İçin Yüksek Fiyatlar Ödüyor?

Koleksiyonun tamamı OpenSea’de satışa sunuldu ve web sitesine göre taban fiyat şu anda 2 ETH’nin üzerinde. Bununla birlikte, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 6,5 bin dolar olan 1,75 ETH fiyatına satılan bazı NFT’ler var.

Bu fiyata siyah arka planın üzerinde neden rastgele sayıların bulunduğu gizemini çözmek için, Danial adlı kullanıcının Tweet serisini inceleyebiliriz.

Her şeyden önce, her bir sayıyı basma olasılığı şöyle görünür:

img1
Kaynak: Twitter

Görünüşe göre, 0’lar NFT’ye girmesi en zor olan sayıdır ve bir tane almak değerlemeyi çok arttıracaktır. Her durumda, yukarıdaki başlıkta araştırmacı, projeye neden yüksek değer verildiğini özetliyor.

Bunu başka bir çok popüler NFT projesi olan  Loot ile karşılaştırıyor. Orada, sayılar yerine, kullanıcılar, nihai amacı dijital rol oynama ortamları, oyunlar yaratmak olan, içerik oluşturucuların belirlediği bir temaya sahip rastgele kelimeler veya ifadeler üretiyor.

The N Project ile hemen hemen aynı, ancak konsept özüne geldiğinde sayılar ve kelimeler olarak birbirinden ayrılıyor. Temel olarak, “yarattığınız her şeyin bir unsuru” olabilirler.

Sonuç olarak, kullanım durumlarının potansiyel olarak sınırsız olduğunu görerek, projenin değeri çevresindeki topluluğa indirgenir.

Ve yukarıdakilerin tümü teknik açıdan bazıları için mantıklı olsa da, bazıları için anlaşılır olup olmadığı sorgulanabilir. Çoğu insan için bunlar sadece siyah bir arka plan üzerindeki sayılardır, ne daha fazlası, ne de daha azı. 

Elbette, her devrimci düşüncenin başlangıçta kitleler tarafından hoş karşılanmadığı ileri sürülebilir. Ama bu rakamlar daha fazla bir şeye dönüşecek mi? Bunların etrafında inşa edilmiş kullanım alanları görecek miyiz? Bu bir balonun göstergesi mi?

Bunların cevabını bizlere gösteren yalnızca zaman olacak..

Bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar