.

NFT Çılgınlığı Devam Ederken, Bugüne Kadar Satılmış En Pahalı NFT’ler

NFT çılgınlığı dünya üzerinde hız kesmeden devam ediyor, dijital paralara artan yoğun ilginin ardından dijital sanat eserlerine olan ilgi de gittikçe artıyor. Bu zamana kadar ilgilileri dijital sanat eserlerine dudak uçuklatacak rakamlar ödedi. Bu yazımızda sizler için bugüne kadar satılmış en pahalı Non-Fungible Token‘ları (NFT-değiştirilemez token) derledik..

11) CyrptoPunk #4156 – 1.250.000 Dolar

CyrptoPunk bu listede adını çokça duyacağınız bir NFT koleksiyonu. Bu koleksiyonun özel tarafı algoritma tarafından oluşturulan piksel sanatı görüntülerden oluşması. Listenin son sırasında yer alan CyrptoPunk #4156 ise algoritma tarafından oluşturulmuş 24 ‘maymun’dan biri. Yıl başında yaklaşık 1.25 milyon dolara satılan bu parça, yakın zamanda daha yüksek bir değere el değiştirebilir.

10) Axie Infinity Virtual Game, Genesis Estate – 1.500.000 Dolar

Listenin dokuzuncu sırasında yer alan Axie Infinity’deki bir sanal arazi parçası bunun en büyük örneği. Bu yılın şubat ayında “Flying Falcon” adlı kullanıcı oyunda yer alan dokuz bitişik Genesis bloğunun dijital mülkünü 888,25 ether ki o zaman yaklaşık değeri ile 1,5 milyon dolar, karşılığında satın almıştı.

Flying Falcon, CoinDesk’e e-posta yoluyla “Genesis arazi parselleri, Axie Infinity’deki en nadir ve en iyi konumlanmış araziler olduğundan, bunlar benim tezim için doğal bir uyumdu” sözlerini sarf etmişti. Genesis NFT’leri, Axie platformunda “benzersiz bir estetik” ve birinci sınıf konumlandırmaya sahip, arz sınırlı sanal grafikler olarak ifade ediliyor.

9) CryptoPunk  #6965 – 1.545.929 Dolar

CryptoPunk’ın “ape” koleksiyonunda yer alan bir diğer eseri CryptoPunk #6965 da milyon dolarlık bir NFT eser. Şubat ayının sonunda 800 Ethereum karşılığında satılan eser, o zamanki değeriyle tam tamına 1.545.929 $ ediyordu. Ancak CryptoPunk #6965 çok yakın bir zamanda bu listede üst sıralara tırmanabilir. Zira eserin sahibine bu sıralar 7.5 milyon dolar teklif edilmiş durumda.

8) Jack Dorsey İlk Tweet – 2.900.000 Dolar

Listedeki sanal oyun arazileri ve algoritma tarafından oluşturulmuş sanat eserleri kafanız biraz karışmış olabilir. En pahalı NFT eserlerin yedinci sırasında ise onlara kıyasla bile absürt sayılabilecek bir ürün yer alıyor: Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in 2006’da Twitter’ı kurduktan sonra attığı ilk tweet.
Dorsey, “just setting up my twttr” yazan tweet’i yeni kurduğu sosyal medya platformunu kontrol etmek için atmıştı. Twitter kurucusu yıllar sonra ise bu tweeti, NFT olarak Oracle CEO’su Sina Estav’a sattı. Yanlış anlamayın eser hala Jack Dorsey’in hesabında, oracıkta duruyor. Ama artık onun tek sahibi 2,9 milyon dolar karşılığında Sina Estav.

7) Crossroads – 6.600.000 Dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nin en sansasyonel başkanı diyebileceğimiz Donald Trump namına yapılan Crossroad, şimdilik en pahalı 6. NFT eser. Eserin altında ise en popüler NFT sanatçısı Beeple’ın imzası bulunuyor.

Çekişmeli ve epey bir tartışmalı geçen ABD Başkanlığı seçimleri sonrası paylaşılan eser Donald Trump’ın seçimleri kaybetmesini konu alıyor. Eğlenceli detay ise şu ki, sanatçı bu eserin iki versiyonunu yapmış: Biri Trump kazanırsa, diğeri ise eğer Trump kaybederse diye. Ve seçimin sonucuna göre iki videodan birini paylaşacaktı. Seçimi demokratlar kazanınca da Nifty Gateway’de 6.6 milyon dolara satılan bu eser ortaya çıktı.

6) Grimes Dijital Sanat Koleksiyonu – 6.000.000 Dolar

5) CyrptoPunk #7804 – 7.566.173 Dolar

Listenin altıncı sırasında ise Kanadalı şarkıcı Grimes’ın dijital koleksiyonu yer alıyor. Mart ayında açık arttırmaya çıkan dijital sanat koleksiyon toplamda yaklaşık 6 milyon dolara satıldı. 10 ana parçadan oluşan bu dijital sanat koleksiyonu hem eşsiz hem de binlerce kopyası bulunan ürünlerden oluşuyordu. Koleksiyonda en çok ilgi gören eser ise “Death of the Old” adlı video oldu. Grimes’ın orijinal bir şarkısına ayarlanmış olan ve uçan melekler, bir haç, bir kılıç ile parlayan ışık içeren video yaklaşık 389 bin dolara alıcı buldu.

CryptoPunk’ın farklı bir koleksiyonundan olan CyrptoPunk #7804 son zamanlarda satılmış en pahalı NFT eserleri arasında yer alıyor. 4200 Ethereum karşılığında satılan Punk 7804, algoritma tarafından oluşturulmuş dokuz “Alien” parçasından biri. Şapkası, piposu ve gözlüğüyle ilgi çeken bu eserin değeri ise yaklaşık 7.5 milyon dolar.

4) CryptoPunk #3100 – 7,584,485 Dolar

Milyon dolara giden CryptoPunk eserleri arasında zirvede ise CyrptoPunk #3100 yer alıyor. Selefinden bir gün sonra yine 4200 Ethereum’a satılan bu eser, kripto paranın bir gün içerisinde değer kazanmasından ötürü liderliği elinde tutuyor. Punk 7804 gibi “Alien” koleksiyonunda yer alan kafa bantlı CryptoPunk #3100, şu anda en pahalı beşinci NFT eser.

3) CryptoPunk #3442 – 10.000.000 Dolar

Tron CEO’su Justin Sun hayatında ikinci defa NFT aldığını duyurdu. Sun, takas edilemeyen token (NFT) CryptoPunk’a 10 milyon dolar harcadı. Ayrıca bu, CEO’nun parasını dijital bir koleksiyon satın almak için harcadığı ikinci seferdir. Tron CEO’su ilk kez 22 Ağustos’ta Ethereum pet rock NFT’yi yaklaşık 611 bin dolara satın almıştı.

2) Hashmasks – 17.000.000 Dolar

Zirveye yaklaşırken sırada bir öncekine kıyasla çok daha geniş olan bir koleksiyon yer alıyor. Bir benzeri daha bulunmayan ve yetmiş üzerinde sanatçı tarafından oluşturulan bir dijital portre koleksiyonu: Hashmasks. İsviçre’den Suum Cuique Labs tarafından getirilen bu koleksiyon, NFT ürünleri arasında oldukça popüler. Koleksiyonun parçaları arasında 0.0001 Ethereum’dan 420 Ethereum’a kadar değer biçilen pek çok tablo yer alıyor. Tüm koleksiyonun yaklaşık değeri ise 17 milyon doları buluyor ve bu tutar her geçen gün büyük bir hızla artmaya devam ediyor.

1) Everydays – The First 5000 Days – 69.300.000 Dolar

Geldik listenin ilk sırasına, listenin bir numaralısı Everydays – The First 5000 Days sadece satılmış en pahalı NFT eser değil, aynı zamanda sanatçısı hayatta olan en pahalı üçüncü sanat eseri. Everydays – The First 500 Days, Beeple olarak bilinen Mike Winkelmann’in dijital sanata başladığı 2007 Mayıs’ından itibaren bir gün bile atlamadan yaptığı 5000 eseri barındırıyor. Zaten derlemenin çok çeşitli stil, içerik ve ortam barındırması direkt dikkat çekiyor. 100 dolara başlayan bir açık arttırma ile satılan eser sonunda kendisine 69 milyonun üstünde alıcı buldu. Ve bu değer onu en pahalı NFT eser haline getirdi. 

Kripto haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri Twitter‘da, Instagram‘da ve Telegram‘da takip edin!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar