.

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) Nedir?

Otomatik piyasa yapıcı (AMM) nedir? Otomatik piyasa yapıcılar veya düzenleyiciler pek çok yeni yatırımcı için karmaşık gözüken bir terimdir. Bugün yazımızda otomatik piyasa yapıcı (AMM) nedir? sorusuna açıklayıcı bir cevap bulacağız. (AMM: Automated Market Makers)

Daha önce, merkeziyetsiz borsalar transfer işlemlerini nasıl gerçekleştiriyor ve fiyatları nasıl belirliyor diye düşündünüz mü? Geleneksel borsacılık yönteminin aksine, merkeziyetsiz borsalar(Decentralized Exchange-DEX) akışkan,bağımsız, otomatik ve likidite sağlayabilen piyasa sunmaktadır.

Piyasa Yapıcı Ne Demek?

Otomatik piyasa yapıcılar konusuna derinlemesine girmeden önce finansal ortamda market yapıcıların önemini anlamak can alıcı bir noktadır. Piyasa yapıcı isminden de hızlıca anlaşılacağı üzere, piyasa yapıcı varlıkların fiyatlarının tanımlanması ve aynı zamanda piyasaya likidite sağlanması sürecini ifade eder. Bir diğer cümle ile özetlersek, piyasa yapıcılar finansal varlıklar için likidite sağlar. Alıcı ve satıcı arasından taleplerin karşılanacağı bir ortam oluşturulmalı ve işlem sonucunda ortaya söz konusu varlığın bir fiyatı çıkmalıdır.

Örneğin bir kripto para borsası, Bitcoin alım ve satımları için bir emir defteri açar. Burada verilen alım ve satım emirleri isteyen kullanıcılar tarafından alınıp satılabilir. Bu arada siparişleri eşleştirme üzerine çalışan yazılımlar, bir yandan alan el ile satan eli birleştirir. Bu sayede görünmez bir el alıcı ve satıcı eli birleştirir. Aynı zamanda Bitcoin için verilen son fiyat otomatik olarak varlığın piyasa fiyatı olarak belirlenir.

Karşılıklı alışveriş için tarafların yeterli olmadığı bazı durumlarda piyasanın likit olmadığı veya kaymaya eğilimli olduğu söylenir. Kayma, büyük sipariş hacimlerinin işlenmesi, bir varlığın fiyatlarını yukarı veya aşağı ittiğinde meydana gelir. Bu durumu hafifletmek için bazı kripto borsaları profesyonel traderlerın hizmetlerini kullanırlar. Bu likidite sağlayıcıları, tüccarların emirleriyle eşleşecek teklif-sor emirleri sağlayarak her zaman işlem yapılacak karşı tarafların olmasını sağlar.

Otomatik Piyasa Yapıcı Nasıl Çalışır?

Öncelikle ve en önemlisi, AMM’lerin eşleştirilmiş kripto para birimlerinin fiyatlarını keşfetmek ve sürdürmek için önceden belirlenmiş matematiksel formülleri kullandığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca, AMM’lerin herhangi birinin eşleştirilmiş varlıklar için likidite sağlamasına izin verdiğini unutmayın. Protokol, herkesin likidite sağlayıcısı (LP) olmasına izin verir.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak Otomatik Piyasa Yapıcı ‘ları merkezsiz borsların var olabileceğini yenilikçi teknolojileri ile kanıtlamışlardır. Bu süre zarfında, devam eden DeFi heyecanını tetikleyen bir dizi DEX’in ortaya çıkışına tanık olduk. Bu, yaklaşımın kusursuz olduğu anlamına gelmese de, son 12 ayda kaydedilen gelişmeler, AMM’lerin sağladığı çeşitli olasılıkların göstergesidir.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar