.

Pantera CEO’su: Bitcoin ETF, Kripto Para Fiyatlarını Düşürebilir

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, kripto piyasasının yeni bir boğa döngüsüne girdiğinden emin fakat bununla birlikte, Bitcoin borsasında işlem gören bir fonun (ETF) potansiyel olarak piyasaya sürülmesinin, en son yükselişi engelleyebileceği konusunda da uyardı.

Ekim ayında yatırımcılara yönelik bir notta Morehead, Çin’in Bitcoin madenciliği yasağının endüstriyi mahvedeceği ve Proof-of-Work kripto para birimlerinin çevresel etkisi hakkındaki tartışmaları alevlendireceği korkularını içeren “geçici bir çılgınlık döneminden sonra” , “şimdi yeni bir boğa piyasasındayız.”

Bitcoin, Ekim ayının başından bu yana yükselişte ve geçen hafta %17,3 değer kazandı. GoinGecko verilerine göre, kripto para birimi Pazartesi günü erken saatlerde 57.007 dolara ulaştı ve yazının yazıldığı sırada zamanında 56.135 dolar civarında işlem görüyor.

Bu, birçok yatırımcı ve analistin önde gelen kripto para birimi için güçlü bir 4. çeyrek beklentisiyle , Bitcoin’in bu yıl Nisan ayında kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.804 dolardan yalnızca %12,6 uzakta.

Yine de Morehead’e göre, yükseliş trendini tersine çevirebilecek olası bir olay var ve bu olay şaşırtıcı bir şekilde olası bir Bitcoin ETF lansmanına işaret ediyor.

Bitcoin ETF Nedir?

Bir Bitcoin ETF, kripto para biriminin fiyatına bağlı olarak, yatırımcıların direkt BTC ticareti yapmadan borsada işlem gören fonlar yoluyla varlığa dolaylı yoldan yatırım yapmalarına imkan tanır.

Bitcoin ETF’leri Kanada , Brezilya ve Dubai gibi ülkelerdeki yatırımcılara açıkken , ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin’in oynaklığını ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek şimdiye kadar böyle bir araç için yapılan her başvuruyu reddetti.

ABD’de bir Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesinin varlığın fiyatını daha da artıracağına yaygın olarak inanılırken, Pantera CEO’su işlerin tam tersi olabileceği konusunda uyardı.

Morehead, gerekçesini açıklarken, geçmişte her ikisi de yükseliş beklentilerine rağmen, Bitcoin’in sırasıyla yaklaşık %83 ve %53 oranında düştüğü uzun ayı piyasası döngüleriyle sonuçlanan iki yüksek profilli olayı hatırlattı.

Tarih Tekerrür Mü Edecek?

İlk olarak, Morehead’e göre, Aralık 2017’de Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) Bitcoin vadeli işlemlerinin lansmanı yapıldı ve piyasalar “CME bitcoin vadeli işlemlerini listelediğinde, AY’A GİDİYORUZ!!! “

“Vadeli işlemlerin listelendiği güne kadar Piyasalar ralli yaptı,%2,440. Bu zirveydi. Fakat Pantera CEO’su, %83’lük ayı piyasalarından biri o gün başladı” dedi.

Bu yılın başlarında bu döngü tekrarlandı ve o vesileyle, ABD’nin önde gelen kripto borsası olan Coinbase, doğrudan listeleme yoluyla halka açıldı.

Morehead, “Kripto piyasası listeleme gününde %822 arttı” ancak Coinbase’in hissesi Nasdaq’ta kullanıma sunulduktan hemen sonra “-%53’lük bir ayı piyasası başladı” diye hatırlattı.

Bunu akılda tutarak, bir Bitcoin ETF onaylandığında aynı şeyin olabileceğini öne sürüyor.

Bazı uzmanlar ise, Bitcoin’in son rallisinin kısmen, SEC’in 18 Ekim’de bir Bitcoin ETF’sini onaylayacağına dair söylentilerden kaynaklandığını öne sürdü.

“Gelecekteki ayı piyasaları daha az olacak” dedi. “Maalesef bedava öğle yemeği yok. Diğer taraftan, muhtemelen yılda 100 kez yapılan rallilerden de bir daha görmeyeceğiz.” dedi.

Bizleri TwitterInstagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar