Paribu Borsa: Yerli Kripto Para Borsası

2015 yılında yerli kripto para borsası sağlayıcıları arasına katılan Paribu borsa, görselliği yüksek işlem arayüzü ile alım-satımlara kolaylık getirdi. Hardfork (sert çatallaşma) durumlarında kullanıcılarının edindikleri yeni kripto para birimlerini bekletmeden dağıtmaktadır. Bu dürüstlük ve şeffaflık Paribu’nun tercih edilme sebeplerinden biridir. 2017 yılında Bitcoin’den ayrılan ve Bitcoin Gold adı ile oluşan yeni dijital para kullanıcılara dağıtılmıştır. Elbette bu işlem tüm borsalar için zorunlu ancak birçok borsa bu fork işlemlerini duyurmuyor ve kullanıcılarını mağdur ediyor. Haftanın yedi günü destek alabileceğiniz Paribu için kullanıcı dostu bir borsa denilebilir.

paribu borsa
Paribu Borsa

Paribu Borsa İşlem Komisyonları Ne Kadar?

Paribu’da alım emirleri için %0.3, satış emirleri için %0.4 komisyon almaktadır. Yüksek alım-satımlarında komisyon oranları müşteriye özel olarak değiştirilmektedir. Oldukça yüksek bir komisyon oranı uygulansa da ödemelerin sorunsuz yapılması ve destek sisteminin oturmuş olması gibi avantajları nedeniyle tercih edilmektedir.

Türkiye’de hizmet veren kripto para borsaları için KDV ödeme yükümlülüğü getirilmiştir. Site üzerinden yapacağınız işlemlerden kazanç elde ettiğinizde devlete otomatik olarak vergi ödenmektedir. Yerli kripto para borsası sistemleri arasında KDV ödemeyenler daha uygun fiyatlar sunsalar da güvenliğiniz ve ödemeleriniz garanti edilemeyecektir. Paribu komisyonunun içinde KDV bedeli de yer almaktadır.

Paribu Üyelik İşlemleri

Paribu borsa sitesine üye olurken TC kimlik belgenizi, adresinizi gösteren ikamet belgesini veya faturayı beyan etmek zorundasınız. Kripto paraların yasadışı amaçlarla kullanılmasını, borsa sistemlerinin dolandırıcılık ihtimalini, hırsızlık, sızma ve kara para aklama gibi olayların engellenmesi için bu bir gereklilik. Sadece Paribu için değil, tüm yerli kripto para borsası için bu şart getirilmiştir.

Üye olduktan hemen sonra işlem yapmaya başlayamazsınız. Belgelerinizin müşteri temsilcileri tarafından incelenip onaylanması gerekir.  Onay aldıktan sonra bütün Türkiye bankalarından ödeme yaparak Paribu’dan bakiyesi alabilirsiniz. Bu parayla Bitcoin alım-satımı yapabilirsiniz.

Borsada kazanabilmek için küçük değişimleri iyi analiz etmelisiniz. Düşükten alıp yüksekten satma mantığıyla işleyen bir sistemdir. Eğer öngörülerinizi sağlam kaynaklarla oluşturursanız ve şansınız da varsa büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Paribu borsa da bu amaçla kullanılacak güvenilir bir adrestir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir