test

.

Piyasa Yükselirken Bitcoin Sabit Kalıyor

Son bir kaç haftadır kripto paralar için çok fazla hareketlilik yaşandı. Öncelikli olarak Bitcoin 60.000 dolar direncini denedi fakat başarısız oldu. Ardından, lider kripto para tarafında gelinen 56.500 dolar bölgesi, altcoinlere büyük hareketlilik getirdi.

BTC 57.000 dolar desteği üzerinde kısa bir zamandır kendini tutabiliyor. Fakat güçlü alternatifleri Ethereum(ETH) ve Binance Coin(BNB) farkı çok azda olsa kapatmış durumda.

Bitcoin, Ekim ayından bu yana kendini beşe katlayarak küresel çapta büyük ilgi çekmişti. Ralli döneminde pek çok analist ve yatırımcının gözünde BTC’nin 400.000 dolara ulaşabileceği rahat bir şekilde gözlemlenebiliyordu.

2013’te Litcoin 55 kat, 2017’de ise 15 kat arttı. Bu değerlendirmelere dayanarak, kripto uzmanları BTC’nin 2021’de 400.000 dolara kadar çıkabileceğini tahmin ettiler. Üçüncü yarılanma olayı Mayıs 2020’de meydana geldi ve ardından Bitcoin çoğunlukla yükselişini sürdürdü.

BTC Duruluyor mu?

Bitcoin fiyatının sürekli olarak yükselmesi, onu özellikle genç yatırımcının gözünde altından daha değerli bir yere koydu. Atılan kripto para adımları ile beraber BTC, ilerde çok daha büyük bir tasarruf aracı veya ekonomik rezerv haline gelebilir. Kraken tarafından açıklanan bir rapora göre altın fiyatı 39 yıldır ilk defa geriledi. Altının değeri 2021’in ilk çeyreği boyunca düşük kalırken, Bitcoin 2013’ten bu yana ilk defa iki çeyrek üst üste olum yönde ilerledi.

Bu Bitcoin için uzun bir yolun başlangıcı olabilir. Zira altının dünya çapında bir alışveriş değeri olarak kullanılması ve kabul edilmesi ardından, yıl yıllar boyunca süre gelecek bir yatırım aracı olarak kullanılmıştır.

Altının, BTC’nin 1 trilyon Dolar’ına kıyasla 11 trilyon Dolarlık bir piyasa değeri olmasına rağmen, altının erişimi Bitcoinlerden daha az. Bu nedenle, Kraken’ın istihbarat müdürü Pete Humiston’a göre Bitcoin, hayatımızın dijital alana doğru bir paradigma değişimine tanık olduğu günümüz dünyasında daha büyük bir faydaya sahip. Hatta bazıları Altının yavaş yavaş artık bir değer ölçüsü haline geldiğini söylüyor.

Bütün gelişmelerin sonucu olarak Bitcoin eskiye nazaran daha az dalgalanma yaşama. Azalan dalgalanmaların kripto para piyasaları için büyük anlamları var. Gün içerisinde farklı fiyat seviyelerinde işlem görmesi yerine, sabit bir fiyat kullanım için daha uygun olacaktır. Bitcoin Mart ayı ile beraber 60.000 dolar seviyesinde de kendine alıcı buldu. Sonrasın küçük bir düzeltme ile 57.000 dolar ile 60.000 dolar arasında kendine eskiye nazaran daha sabit bir konum bulmuş durumda.

Fiyat için 100.000 dolar hedeflerinin ateşi henüz sönmüş durumda değil. Pek çok yatırımcı BTC için 100.000 dolar seviyesinde yüksek bir hedef bekliyor. Fakat her ne olursa olsun yüksek fiyatlara nazaran sabit bir fiyat Bitcoin için yeterli olacaktır.

Gundemcoin'in ifade ettiği görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcıların yapacakları işlemler tamamen kendi sorumlulukları altındadır. Yapacağınız alım ve satım işlemlerinin tamamen kendi sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Gundemcoin, herhangi bir kripto parayı veya yatırım aracını tavsiye etmez veya ön plana çıkarmaz. Paylaştıklarımız ve kaleme aldıklarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Öne Çıkan Başlıklar